ЕВРОПСКА УНИЈА НА ТАНКОМ ЛЕДУ: Због руског гаса мрачан сценарио све извеснији, на зиму их чека КАТАСТРОФА
Европска комисија донела је одлуку која се тиче руског гаса.
Европска комисија је у среду изнела свој план за смањење употребе гаса у Европи за 15 одсто, јер покушава да ојача енергетску отпорност ЕУ усред тензија са кључним снабдевачем Русијом.
Момировић: Пут Кокин Брод - Прибојска бања биће готов до 15. новембра (ФОТО)
ПРОЦУРИЛИ ТАЈНИ ДОКУМЕНТИ ИЗ БРИСЕЛА: Ратна економија стигла у Европу, црне прогнозе за стари континент
РЕСТРИКЦИЈЕ! Европска комисија предложила смањење потрошње гаса за 15 одсто
Најављујући пакет "Уштедите гас за сигурну зиму", председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен рекла је да је 12 земаља чланица погођено делимичним или потпуним прекидом снабдевања руским гасом.
Фон дер Лајен је упозорила да је потпуно искључење руског гаса "вероватан сценарио".
- Русија нас уцењује. Русија користи енергију као оружје - рекла је она.
Пакет предлаже циљ за све државе чланице да смање потражњу за гасом за 15 одсто између августа 2022. и марта 2023. Државе чланице имају рок до септембра да покажу како ће моћи да испуне тај циљ.
У саопштењу о пакету, Комисија је рекла да ће бити мера које ће помоћи земљама чланицама ЕУ да испуне неопходна смањења, укључујући "фокус на супституцију гаса другим горивима и укупне уштеде енергије у свим секторима".
Комисија је такође позвала државе чланице да покрену кампање подизања свести јавности "како би промовисале смањење грејања и хлађења у широком обиму".
Мере долазе само дан пре него што су званичници забринути да би Гаспром, руска државна гасна компанија, могао да одбије да поново покрене испоруке гасоводом Северни ток 1.
Северни ток 1 затворен је последњих 10 дана због редовног одржавања. Гасовод је витална артерија која повезује огромне руске резерве гаса са континентом преко Немачке. Испоручује 55 милијарди кубних метара гаса годишње, или скоро 40 одсто укупног увоза гаса у блок из Русије.
- Прошлог месеца Гаспром је смањио проток кроз гасовод за 60 одсто, окривљујући одлуку земаља окупљених око НАТО, САД и ЕУ да задржи виталне турбине због санкција Русији због њене инвазије на Украјину. Тим турбинама је од тада дозвољено да путују у Немачку из Канаде, где су биле на поправци, под укидањем санкција - саопштила је канадска влада прошле недеље.