Случај Горана Весића: Адвокат каже да је кључни проблем у одсуству општег услова за одређивање притвора
Надстрешница на новосадској Железничкој станици се срушила 1. новембра око поднева и тада је на лицу места страдало 14 особа, док су три особе повређене. Једна девојка која је том приликом повеђена је подлегла повредама у болници 17 дана после несреће.
Горан Весић је ухапшен 21. новембра са још 11 особа због трагедије на железничкој станици у Новом Саду, када је у урушавању надстрешнице погинуло 15 особа. Виши суд у Новом Саду одредио је 23. новембра до 30 дана притвор Весићу и бившем директору Инфраструктуре железнице Србије Небојши Шурлану, док је в.д. директорки Инфраструктуре железнице Србије у оставци Јелени Танасковић и помоћници министра за железнички саобраћај Анити Димовски одређен кућни притвор уз електронски надзор.
Притвор им је одређен због узнемирења јавности, а они се сумњиче за извршење кривичног дела тешко дело против опште сигурности у вези са кривичним делом изазивање опште опасности.
Весић штрајкује глађу, уверен да је невин
-Уз ограду да немам потпуне информације о предмету, код Горана Весића је кључни проблем у одсуству општег услова за одређивање притвора, а то је довољан степен основане сумње и доказа којима тужилац располаже у овом моменту да уопште води истрагу против њега. Јер ако није било основа да се под истрагу ставе два претходна министра грађевина и саобраћаја, не видим аргументе да се истрага води против Весића. То што нема употребне дозволе није у узрочно последичној вези са падом надстрешнице.
Она би пала у сваком случају, поготово у ситуацији када инвестирор није поднео захтев за прибављање употребне дозволе. То што је Весић присуствовао отварању станице такође није његово кривично дело.
Јавност је узнемирена у то нема сумње. Али код овог притвора је у питању непостојање општег услова за одређивање притвора из члана 211 став 1 ЗКП-а. Одлука Весићева да ступи у штрајк глађу је веома храбар чин сам по себи. Он је уверен да је невин.
Под претпоставком да је тачна информација да је у Налазу вештака поред осталог утврђено и да су арматуре у оригиналној конструкцији пропале у проценту од 40-50% и да је то један од кључних узрока пада настрешнице уз вероватно додатно оптерећење, то указује на пропуст од самог почетка код идејног пројекта који није предвидео тзв Елаборат о стању конструкције и код Републичке ревизионе комисије која је такав идејни пројекат пропустила у даљу процедуру пројектовања. Чини се да је ту направљен кључни пропуст који је изазвао домино ефекат у пропустима", рекао је адвокат Владимир Гајић.
Извор: Србија Данас/Телеграф