Европа на прагу енергетске кризе: Многе државе већ праве планове за предстојеће изазове
Брзо исцрпљивање залиха гаса и претње смањења снабдевања из Москве изазваће нову енергетску кризу у Европи, упозоравају стручњаци.
Ескалација тензија у Украјини допринела је повећању цене гаса за око 45 одсто ове године.
Иако су нивои још увек далеко испод рекорда из 2022. године, довољно су високи да ризикују продубљивање кризе трошкова живота за домаћинства и интензивирање притиска конкуренције на опседнуте произвођаче.
Складиштење гаса је спас у најхладнијим периодима, али залихе ове године нагло опадају након што су ниске температуре повећале потражњу за грејањем, а суша због ветра захтевала је већу потрошњу за производњу електричне енергије, преноси СЕЕбиз, позивајући се на Свијет.хр.
Више од две године откако је председник Владимир Путин енергију поставио као оружје, Европа се бори да обезбеди свој енергетски систем. Оскудно тржиште одражава изазов континента да се потпуно одвикне од руских фосилних горива. Ситуација ће се погоршати јер испоруке гаса које су помогле да се попуне резерве 2024. вероватно неће бити доступне следеће године, што продужава притисак на цене.
- И даље имамо проблема са снабдевањем гасом - рекао је Маркус Кребер (Маркус Krebber), извршни директор РВЕ АГ, на конференцији у петак.
- Ако заиста желимо да будемо независни од руског гаса, морамо да имамо више увозних капацитета и вероватно ћемо то видети поново ове зиме, јер се складиште гаса празни прилично брзо јер имамо хладан почетак зиме - додао је Кребер.
Рат Русије против Украјине ескалира, а обе стране су ове недеље покренуле ракетне нападе у покушају да стекну предност уочи повратка Доналда Трампа (Доналд Трумп) у Белу кућу. Као резултат растућих тензија, САД су санкционисале Газпромбанку, последњу велику финансијску институцију ослобођену од казни и укључену у плаћање руског гаса.
Санкције имају за циљ смањење прихода Кремља од извоза енергената, али и повећавају ризик од заустављања природног гаса који још увек тече у неколицини земаља средње Европе.
Иако је Европа смањила своје ослањање на Русију, губитак једног од последњих преосталих гасоводних путева би извршио већи притисак на тржиште гаса и довео до скока глобалних цена, сматрају аналитичари Energy Аспецтс.
Европа се већ припрема за потенцијални прекид протока руског гаса кроз Украјину јер уговор о транзиту истиче крајем године. Санкције значе да би гас могао престати да тече пре тога, а Мађарска упозорава да је њена енергетска безбедност угрожена.
Цене одражавају могући губитак неких преосталих јефтиних руских токова, кашњења у додатним испорукама америчког ЛНГ-а и хладну зиму.
Фатих Бирол, извршни директор Међународне агенције за енергију (ИЕА) је упозорио да су Европи потребне велике залихе за други део зиме ако транзит руског гаса преко Украјине престане 1. јануара са истеком споразума Москве и Кијева, пише biznis.rs