Весић наставља штрајк глађу, стручњаци упозоравају: Отказивање органа без уноса хране
Министар у оставци Горан Весић и даље штрајкује глађу због хапшења након трагедије у Новом Саду док стручњаци упозоравају да такав радикалан потез може да остави драстичне последице на цео организам.
Професор доктор Влада Јаковљевић наводи да су различити извори који могу да утичу на организам и да ће Весић у зависности од трајања штрајка глађу и од претходног стања организма пре или касније имати веома озбиљне и штетне последице.
- Код потпуно здравог човека штрајк глађу после извесног времена може да доведе до озбиљних последица. Неке од првих су малаксалост, замор и главобоља, оне су лакше, а може да дође и до озбиљних проблема у функционисању главних органа и код потпуно здравих људи. С обзиром на то да је овде у питању човек који има већ хронична обољења која су присутна, као и проток времена и посао којим се бавио и којим се бави, ризик је већи - наводи Јаковљевић за Telegraf.rs.
Штетни ефекти такође зависе од тога да ли се не узимају или храна или вода.
Јаковљевић наглашава да се могу јавити врло озбиљни штетни ефекти у року од најкасније седам дана. Организам мора да надокнади ту енергију, а храна је нешто што је неопходно организму као енергија. Временом организам мора из својих резерви да повлачи енергију која се обично манифестује најчешће разградњом масног ткива.
- Малаксалост, замор и главобоља су први знакови упозорења да организму нешто смета, али уколико се то пролонгира и уколико се не отклони разлог због чега је дошло до таквог стања, то може за неколико дана да доведе до последица по здравље у смислу оштећења мускулоскелетног система, унутрашњих органа и на крају може да доведе конфротације њихове функције. Уколико се то дешава, мора да се дешава под озбиљним здравственим надзором уколико дуже траје. Такав радикалан потез мора што пре да се прекине", закључује професор доктор Јаковљевић.
Докторка Марија Радуловић, специјалиста ургентне медицине, упозорава да се прве последице осећају већ после једног дана без хране.
"Унос хране и воде су од суштинске важности за човеков живот јер је нашем телу потребна енергија из хране и хидратација воде да би функционисало. Сматра се да је максимално време преживљавања без хране и воде око недељу дана, а уз унос воде, то време може се продужити на неколико недеља. Храна је извор енергије неопходан за рад виталних органа. У највећем броју случајева и под нормалним околностима, само један дан без хране код човека мозе да доведе до вртоглавице, пошто мозак не добија енергију, а сам пад шећера у крви може неизоставно да доведе и до губитка свести. Гладовање надаље, може довести до ниског крвног притиска, успореног рада срца, слабости, дехидрације, болова у стомаку, промене у равнотежи електролита, поремећаја функције штитне жлезде, срчаног удара и на крају отказивања органа, јер се тело бори да се прилагоди наглом смањењу калоријског уноса - рекла је Радуловић.
Весић је ухапшен 21. новембра због трагедије на Железничкој станици у Новом Саду, кад је у урушавању надстрешнице погинуло 15 особа, а одмах је започео штрајк глађу. Управник Окружног затвора у Новом Саду Миле Јандрић изјавио је данас да Весић није животно угрожен.
- Горан Весић примљен је у притворску јединицу Окружног затвора у Новом Саду јуче у 6.10 часова. Здравствена служба га је прегледала и у том моменту је штрајковао глађу више од 60 сати. За сада само пије воду. Није животно угрожен, мало је дехидриран, одбија и даље храну и делује да је изричит и истрајан у тој одлуци - рекао је Јандрић.
Извор: Телеграф