EVROPU ČEKA MRAČNA I HLADNA ZIMA: Firme neće moći normalno da posluju, a ovo je plan naše zemlje
Mnoge kompanije u Evropi prave planove o racionalizaciji potrošnje energenata i kako će poslovati u slučaju da u narednom periodu ostanu bez energenata.
Iako naše državne rezerve pokazuju da ih imamo dovoljno, naše kompanije slede primer evropskih, i spremaju planove za potencijalne restrikcije, što je po oceni stručnjaka jako važno.
BUGARI MAKEDONCIMA UKIDAJU DOTOK GASA? Naše komšije na pragu VELIKE KRIZE, sprema se vanredno stanje
NA FISKALNIM RAČUNIMA ĆE PISATI - KOSOVO JE SRCE SRBIJE? Preduzetnici pozvani da se priključe akciji i novoj fiskalizaciji
MOMIROVIĆ: Integrisani granični prelaz Preševo-Tabanovce najbolje pokazuje koliko nam je potrebna incijativa "Otvoreni Balkan"
- To kod nas sada rade sve kompanije koje brinu o svojoj budućnosti. One pokušavaju da se pripreme za nastapajući teži period. Mi možemo da budemo optimisti i da kažemo da to neće da se desi, ali sigurno će se desiti nedostatak energije raznih vrsta. Najbolje da pratimo kako to rade Nemci. Zatim Evropska Unija ide na to gde može da uštedi, smanjianjem temperature u stanovima, prelaskom na neke druge vidove energije. Tako da poboljšavaju one uštede koje već imaju da još više povećaju, i na tome sada rade i naše firme - kaže Nebojša Atanacković, počasni predsednik Unije poslodavaca.
On objašnjava da ova predostrožnost kompanija sasvim opravdana i da je dobro da se kompanije pripremaju za period kada možda neće moći normalno da posluju.
Uprkos pomenutim rezervama koje imamo, on napominje da su se tokovi isporuke robe značajno poremetili, tako da niko više ne može da da garanciju.
- Tokovi isporuke roba su se značajno poremetili i promenili, tako da niko više ne može da garantuje da će neka roba moći da se plasira i da će neka sirovina moći da dođe. Evo i kod nas je ugašena jedna velika peć, dakle tražnja za gvožđem se smanjila iz razloga što nema više toliko investicija. Tako da to je neki tok koji se do nekle i može predvideti. Tako da jedna nacionalna privreda će biti uspešnija i lakše će prebroditi krizu koliko se bude dobro pripremila za potencijalnu krizu - kaže Atanacković.
Snabdevenost Srbije
Prema trenutno dostupnim informacijama o stanju snabdevenosti energentima i strujom republike Srbije, i dalje nema de fakto potrebe za uvođenjem restrikcija na zimu.
Reagujući na ovaj razvoj na tržištu uglja, Vlada je odobrila EPS-u uvoz uglja iz regiona u vrednosti od oko 4 miliona evra. Za sada je dogovoren uvoz 300.000 tona uglja iz rudnika uglja Pljevlja, po ceni od od 28,8 evra po toni bez PDV, kao i još 100.000 tona rudnika mrkog uglja u Banovićima u BiH, mada se i količina uvezenog uglja iz BiH povećala. Prema podacima Železnice Srpske, oni će ka Srbiji prevoziti 256.000 tona uglja za potrebe EPS-a.
Zahvaljujući novom ugovoru sa Gaspromom, ima obezbeđene dve milijarde kubnih metara gasa godišnje iz Rusije, i za sada imamo pokrivene dve trećine potreba (oko 65 odsto).
Kako je nedavno rečeno u resornom ministarstvu, iduće godine ćemo imati mogućnost da oko 40 odsto gasa dobijamo gasovodom Niš-Dimitrovgrad, a očekuje sa da će to biti gas pretežno iz Azerbejdžana, kao i tečni gas sa terminala u Grčkoj.
Takođe, kako su istakli iz resornog ministarstva potpisan je i sporazum sa Mađarskom o zakupu tamošnjeg skladišta kako bi se pohranilo između 300 i 500 miliona kubika "plavog energenta", a aktivno se radi i na proširenju kapaciteta domaćeg skladišta.
Jedino sa čim Srbija može da ima eventualnih problema je nafta, tj. derivati jer smo na tom polju potpuno uvozno zavisni. U sklopu 6. paket sankcija EU uključena je zabrana uvoza pomorskim putem sirove nafte iz Rusije, koja će stupiti na snagu u decembru ove godine.
Problem za našu državu leži u naftovodu JANAF, kroz koji će zbog sankcija biti zabranjen transport nafte i NIS od decembra neće moći da pribavlja dosadašnje količine.