GUVERNERKA DONELA ODLUKU: Bankama zabranila da iznose dobit, veto stavljen i na ovogodišnje zarade
Za prvih devet meseci 2019. iz Srbije su izneli tačno 705,9 miliona evra dobiti
Narodna banka Srbije stavila je veto bankama koje posluju na teritoriji Republike Srbije da i ove godine, zbog pandemije korona virusa i očuvanja stabilnosti finansijskog sistema, ne iznose i raspodeljuju, odnosno ispalaćuju dividendu svojim akcionarima.
JANUARSKI ISPITNI ROK U DOBA KORONE: Rektorka objasnila kako će sada izgledati polaganje ispita
PRODAVAC ĆE MORATI DA PRIMI REKLAMACIJU I BEZ KUTIJE: Niz novina u novom Zakonu o potrošačima
VELIKE TURBULENCIJE NA TRŽIŠTU AUTOMOBILA: Porastao udeo vozila na električni pogon, jedna kompanija ispala iz trke
To praktično znači da će ova restriktivna mera, koja je važila i u 2020. godini, biti primenjena i u ovoj jer u suprotnom, zbog neizvesnosti vezanih za trajanje krize izazvane korona virusom, bi mogla da se ugrozi stabilnost srpskog finansijskog tržišta.
Takva mera nije specifičnost Srbije već je prisutna i i u drugim državama koje su oprezne u isplati dividendi akcionarima po osnovu dobiti utvrđene u godišnjim finansijskim izveštajima.
- Odredbama Zakona o bankama propisano je pod kojim uslovima banka može isplaćivati dividendu akcionarima, kao i kada je za ovu isplatu neophodno prethodno odobrenje centralne banke. U ovim izazovnim ekonomskim okolnostima i u stanju vanredne zdravstvene situacije NBS je zauzela stav da je neophodno zadržati oprezan pristup u raspodeli dobiti - navode iz NBS i dodaju:
- S poslovnim bankama u Srbiji prošle godine zaključen je Sporazum radi očuvanja stabilnosti finansijskog sistema i prevencije rizika uzrokovanih pandemijom zarazne bolesti COVID-19. Njime, je između ostalog, predviđeno da poslovne banke za vreme važenja ovog sporazuma i u uslovima vanredne zdravstvene situacije neće vršiti raspodelu dobiti isplatom dividendi svojim akcionarima.
- Imajući u vidu da aktuelna vanredna zdravstvena situacija i dalje traje, te da i dalje utiče na brojne sfere društva i ekonomije, odredbe navedenog Sporazuma su i dalje na snazi, a očekivanje i stav Narodne banke Srbije u pogledu opreznog pristupa u raspodeli dobiti i isplati dividendi nije se promenio - kažu u NBS.
A, koliko to strane kompanije i banke iznose dobiti iz zemlje može se najbolje videti po osnovu podataka pre korone. Za prvih devet meseci 2019. iz Srbije su izneli tačno 705,9 miliona evra dobiti. Reč je o 43 odsto dobiti koju su za taj period zaradili u Srbiji.
Slično i kod komšija
I Hrvatska narodna banka (HNB) će od banaka zatražiti da ni u 2021. godini ne isplaćuju dividendu.
HNB je krajem 2020. putem javnog savetovanja na svojim web stranicama objavila nacrt odluke o privremenom ograničenju raspodele. Tom bi se odlukom, kako se obrazlaže, kreditnim institucijama do 31. decembra 2021. godine ograničilo sprovođenje raspodela, "što uključuje isplatu dividenda, otkup vlastitih akcija, stvaranje obaveze isplate varijabilnih primitaka i druge oblike raspodela, u svrhu povećanja otpornosti kreditnih institucija i održavanja stabilnosti finansijskog sistema u celini".