"IMAMO KRIZNI PLAN": Dok u Evropi besni energetski rat evo kakva je situacija u Srbiji
Snabdevanje Srbije ruskim gasom, preko Bugarske, odnosno krakom "Turskog toka", poznatim pod imenom "Balkanski tok", zasada se odvija nesmetano, ali je neizvesno da li će tako i ostati.
Premijerka smatra da dotok ka našoj zemlji neće biti obustavljen jer bi to bio neviđeni presedan. Iz Ministarstva energetike poručuju da država ima krizni plan da obezbedi stabilno snabdevanje tržišta u svakoj situaciji.
"I DRUGE ZEMLJE ĆE OSTATI BEZ GASA" Moskva uputila upozorenje - "Rusija ispunjava svoja obećanja"
SLOVAČKA NE ODUSTAJE OD RUSKOG GASA: Spremna je na sve!
OGLASILA SE BUGARSKA POVODOM PITANJA O GASU: Srbiji su poručili samo jedno!
U Evropi besni energetski rat, nakon što je "Gasprom" saopštio da je juče potpuno obustavio isporuke plavog goriva Bugarskoj i Poljskoj, jer nisu izmirili svoje obaveze u rubljama. Kako je ova ruska kompanija navela, tako će biti do trenutka dok ne uplate za aprilsko snabdevanje gasom, kako je predviđeno uredbom. Moskva zahteva plaćanje u rubljama da bi se zaštitila od sankcija EU. Ukoliko su sumnjali, evropski lideri sada su se uverili da Vladimir Putin nije blefirao kada je zapretio da plavi energent neće dobiti zemlje koje ga ne plate u rubljama.
Pitanje od milion dolara je da li bi Bugarska mogla da zavrne gas našoj zemlji. Srbiji su od zvaničnika te zemlje juče stigle oprečne poruke. Bugarski premijer, Kiril Petkov, rekao je da obustava isporuka gasa predstavlja ucenu i da Sofija razmatra sve ugovore s "Gaspromom" uključujući i tranzit ovog energenta za Srbiju i Mađarsku. Njihov ministar energetike, Aleksandar Nikolov, izjavio je da je Bugarska lojalan partner svim susednim zemljama, da nije Rusija i da zasada nema nameru da zaustavlja transport komšijama.
Istovremeno, bugarska nevladina organizacija "Atlantski savet" pozvala je vlasti u Sofiji da zavrnu gas Srbiji. Na to su reagovali pojedini energetski stručnjaci u toj zemlji, ističući da su takvi predlozi nerazumni.
Ministarka energetike Zorana Mihajlović poručila je da je država spremna ukoliko dođe do prekida isporuke gasa preko Bugarske i da će pokrenuti krizni plan kako bi obezbedila stabilno snabdevanje srpskog tržišta.
- Jedna mogućnost je da koristimo gas iz Banatskog Dvora, gde imamo količine za 21 dan u srpskom delu, dok ga u ruskom ima za 22 dana - kazala je ministarka.
- Iz Banatskog Dvora može dnevno da se izvlači pet miliona kubika i dodatno, ako je potrebno, da krenemo u krizni plan broj dva, to znači supstitucija plavog goriva nekim drugim energentom, obično je to mazut. Druga varijanta je da dopunimo skladište u Banatskom Dvoru, a treća zakup kapaciteta u nekom skladištu van Srbije, recimo u Mađarskoj i da razmišljamo o zajedničkoj kupovini gasa sa Evropom.
Ljubinko Savić, iz Udruženja za energetiku PKS, ističe da naša zemlja plaća Bugarskoj za tranzit i da ovaj naš sused ima obavezu da nam isporučuje gas:
- Ukoliko bi se obustavio dotok plavog energenta "Turskim tokom", tehnički bi mogao ponovo da se aktivira gasovod iz pravca Mađarske. Druga opcija je da kupujemo prirodni gas na slobodnom tržištu u Evropi i da ga onda transportujemo preko Mađarske.
Međutim, kako ističe, to su tržišne cene i gas bi bio znatno skuplji. Prema njegovom mišljenju, Bugarima ističe ugovor o dugoročnom snabdevanju, a ne planiraju da ga produže iz političkih razloga i zato je Rusija reagovala obustavljanjem isporuka.
BRNABIĆEVA: NISAM ZABRINUTA
Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je juče da nije zabrinuta za dotok gasa kroz Bugarsku do Srbije, uz ocenu da samo pominjanje mogućnosti uzimanja srpskog plavog goriva u tranzitu nije na mestu:
- Iako je u današnje vreme sve moguće, nisam zabrinuta, to bi bio presedan takvih razmera, koji nikada do sada nije viđen. To bi značilo da ne postoje nikakve ugovorne obaveze, vladavina prava, već Divlji zapad.
PREGOVORI O NOVOM UGOVORU
Ministarka energetike je podsetila da ugovor Srbije sa Rusijom o snabdevanju gasom traje do 31. maja i da prema sporazumu naša zemlja dobija šest miliona kubnih metara plavog goriva, koje dolazi preko Bugarske:
- Da li će se i kako pregovarati, da li će se ići na produženje ili proširenje postojećeg ugovora, na novi ugovor, to je sada na stolu u razgovorima između "Srbijagasa" i "Gasproma". Srbija danas koristi oko 4,6 miliona kubika gasa, ali zimska potrošnja naše zemlje iznosi do 15 miliona kubnih metara.