IMAMO LI RAZLOGA ZA ZABRINUTOST? Izvoz srpskog crvenog zlata u zastoju, oglasili se stručnjaci
Ove godine cena maline dostigla je rekord, ali potražnja u ovom periodu je u odnosu na prethodne godine daleko manja, tvrde stručnjaci. Na to utiče i svetska kriza, pa su tako pojedini proizvođači naplatili deo roda, dok se ostatku novca nadaju do kraja godine, a berba jesenjih sorti je tek počela.
Septembar je na pragu, a u malinjaku Milorada Tulimirovića stigla je na berbu malina sorte polana. Berba će trajati do snega, a trenutna otkupna cena je 450 dinara za kilogram.
- Pričaju da će da pada i na 400. Sad šta će biti, kako će biti, ne znam. Ovamo je vilamet bila 620 i razlika je velika - kaže Milorad Tulimirović iz Kosjerića.
OBUSTAVLJA SE TRANSPORT GASA PREKO SEVERNOG TOKA: "Gasprom" izdao hitno saopštenje
VLADA SRBIJE USVOJILA JOŠ JEDNU UREDBU: Ovo će biti cene goriva i hleba do 30. septembra
AUSTRIJSKI MAGAZIN OZNAČIO NAŠU ZEMLJU KAO VINOGRADARSKU ZEMLJU U USPONU "U srpskim podrumima vina ima šta da se otkrije"
Situacija je drugačija i sa naplatom. Oni koji su se bavili otkupom uložili su u taj posao sopstvena sredstva.
- Dali smo dosta robe nekim hladnjačama, novac se čeka. Mi smo uglavnom nekim sredstvima isplaćivali, snalazili se, tu robu od ljudi što smo kupili. I ja sam imao svoje maline ove godine. Solidno je prošlo, cena je bila dobra, sad samo da se čeka naplata - navodi Milovan Ilić iz Kosjerića.
Većina proizvođača je isplatila berače kako bi obezbedili radnu snagu i za narednu sezonu, ali i ima i onih koji čekaju novac od izvoznika. A izvoz je trenutno u zastoju, kažu stručnjaci.
- Kupci našeg voća, ne samo našeg voća nego iz čitavog regiona i sveta, preplašeni i da se bave nekim egzistencijalnim pitanjima. Tako da u svakom slučaju pre biraju neke osnovne namirnice, nego na primer malinu, borovnicu, kupinu koje spadaju u tu grupu proizvoda sa najvećom elastičnošću tražnje - objašnjava dr Aleksandar Leposavić iz Instituta za voćarstvo u Čačku.
Međutim, godinama se za srpsko voće podižu kriterijumi kad je reč o kvalitetu i krupnoći ploda, što se i postiglo, ali uz niže prinose. Sa takvim adutima će se, uprkos krizi, tražiti put za plasman i ovogodišnjeg roda.