IZABRAN BAJDEN, ALI DŽABE: Brisel uvodi sankcije Amerikancima, "rebnuće" ih četiri miljarde dolara
Iz EU tvrde da su spremni da u svakom trenutku povučemo naše carine, samo ako i SAD povuku svoje
Uprkos tome što će se već u januaru u Belu kuću useliti novi američki predsednik, Brisel više neće da čeka i najavljuje protivmere na američke kaznene tarife za evropsku robu uvedene zbog sukoba oko Boinga i Erbasa.
- Brisel ostaje otvoren za pregovore, ali nesporno planira uvođenje kaznenih carina na američke proizvode - najavio je evropski komesar za trgovinu Valdis Dombrovski.
ZAŠTO JE SRBIJA U TAJNOSTI DOBILA NOVI UNIVERZITET?
MOJA PRVA PLATA, MNOŠTVO KANDIDATA: Završeno prijavljivanje, na potezu poslodavci
SJAJNE VESTI ZA NAŠU DRŽAVU! NOVA PROJEKCIJA MMF I EK: Srbija ima najmanji pad BDP u Evropi
Pregovori sa Trampovom administracijom očigledno nisu doneli ništa novo u poslednjih mesec dana, od kako je Svetska trgovinska organizacija (STO) odobrila Evropskoj uniji uvođenje protivmera, uz ocenu da Sjedinjene Države narušavaju globalno tržište avionima jer subvencionišu Boing.
Brisel ima pravo da Americi nametne kaznene carine do vrednosti od četiri milijarde dolara, a Vašington je prošle godine dobio dozvolu od STO da optereti proizvode iz EU u vrednosti od 7,5 milijardi dolara godišnje zbog evropskih subvencija kompaniji Erbas, preneo je Rojters.
- Spremni smo da u svakom trenutku povučemo naše carine, samo ako i SAD povuku svoje - poručio je Dombrovskis.
Iz Bele kuće, za sada, nema naznaka da bi carine mogle biti povučene, a tarife su, osim na Erbasove avione, uvedene i na evropsko vino, sir i maslinovo ulje.
Tramp može dodatno da "zaprži čorbu"
Kako piše nemački ekonomski list Handelsblat, američke kaznene carine trenutno iznose 15 odsto na evropske avione, a 25 odsto na odabrane poljoprivredne proizvode.
Strahuje se da Tramp i dalje ima manevarski prostor da dodatno uzvrati EU i da bi mogao da podigne carine i na čitavih sto odsto na sve vrste evropske robe.
Iz Evropske komisije poručuju da bi u ovaj carinski obračun od sada mogli da budu uključeni, pored Boingovih aviona i avio delova i američki traktori, slatki krompir, lešnici, duvan i kečap.
Predsednik američke trgovinske komore u Nemačkoj Frank Sportolari nazvao je evropski odgovor "kratkovidim“.
- Džo Bajden preuzima vlast za dva meseca. Zašto ne pričekamo da se to dogodi i onda pokušamo da nađemo zajedničko rešenje - upitao se Sportolari u intervjuu za DW.
Najava iz centrale Evropske komisije da će sankcije biti uvedene ubrzo, a svakako pre nego što Bajden 20. januara preuzme predsedničke dužnosti, u izvesnoj meri su iznenadile evropske insajdere, posebno u Berlinu, odakle su se čule slične poruke - da bi možda trebalo odustati od sankcija s obzirom da će Bajden uskoro preuzeti kormilo države.