ИЗАБРАН БАЈДЕН, АЛИ ЏАБЕ: Брисел уводи санкције Американцима, "ребнуће" их четири миљарде долара
Из ЕУ тврде да су спремни да у сваком тренутку повучемо наше царине, само ако и САД повуку своје
Упркос томе што ће се већ у јануару у Белу кућу уселити нови амерички председник, Брисел више неће да чека и најављује противмере на америчке казнене тарифе за европску робу уведене због сукоба око Боинга и Ербаса.
- Брисел остаје отворен за преговоре, али неспорно планира увођење казнених царина на америчке производе - најавио је европски комесар за трговину Валдис Домбровски.
ЗАШТО ЈЕ СРБИЈА У ТАЈНОСТИ ДОБИЛА НОВИ УНИВЕРЗИТЕТ?
МОЈА ПРВА ПЛАТА, МНОШТВО КАНДИДАТА: Завршено пријављивање, на потезу послодавци
СЈАЈНЕ ВЕСТИ ЗА НАШУ ДРЖАВУ! НОВА ПРОЈЕКЦИЈА ММФ И ЕК: Србија има најмањи пад БДП у Европи
Преговори са Трамповом администрацијом очигледно нису донели ништа ново у последњих месец дана, од како је Светска трговинска организација (СТО) одобрила Европској унији увођење противмера, уз оцену да Сједињене Државе нарушавају глобално тржиште авионима јер субвенционишу Боинг.
Брисел има право да Америци наметне казнене царине до вредности од четири милијарде долара, а Вашингтон је прошле године добио дозволу од СТО да оптерети производе из ЕУ у вредности од 7,5 милијарди долара годишње због европских субвенција компанији Ербас, пренео је Ројтерс.
- Спремни смо да у сваком тренутку повучемо наше царине, само ако и САД повуку своје - поручио је Домбровскис.
Из Беле куће, за сада, нема назнака да би царине могле бити повучене, а тарифе су, осим на Ербасове авионе, уведене и на европско вино, сир и маслиново уље.
Трамп може додатно да "запржи чорбу"
Како пише немачки економски лист Ханделсблат, америчке казнене царине тренутно износе 15 одсто на европске авионе, а 25 одсто на одабране пољопривредне производе.
Страхује се да Трамп и даље има маневарски простор да додатно узврати ЕУ и да би могао да подигне царине и на читавих сто одсто на све врсте европске робе.
Из Европске комисије поручују да би у овај царински обрачун од сада могли да буду укључени, поред Боингових авиона и авио делова и амерички трактори, слатки кромпир, лешници, дуван и кечап.
Председник америчке трговинске коморе у Немачкој Франк Спортолари назвао је европски одговор "кратковидим“.
- Џо Бајден преузима власт за два месеца. Зашто не причекамо да се то догоди и онда покушамо да нађемо заједничко решење - упитао се Спортолари у интервјуу за DW.
Најава из централе Европске комисије да ће санкције бити уведене убрзо, а свакако пре него што Бајден 20. јануара преузме председничке дужности, у извесној мери су изненадиле европске инсајдере, посебно у Берлину, одакле су се чуле сличне поруке - да би можда требало одустати од санкција с обзиром да ће Бајден ускоро преузети кормило државе.