JAVNA PREDUZEĆA TEŠKU 2020. GODINU ZAVRŠAVAJU SA PROFITOM? Posle manjka na kraju 2019. godine situacija se promenila
Javna preduzeća zapošljavaju oko 81.000 ljudi
Presek posle prve polovine prošle godine nagoveštava da bi javna preduzeća, posle manjka od oko 18 milijardi na kraju 2019, tešku i neizvesnu 2020. mogla da završe sa profitom.
PLJUŠTALE KAZNE NA SVE STRANE! Da li se i koliko poštuju epidemiološke mere u Srbiji u ova dva dana?
PODIGLI CENE NA ZLATIBORU NEBU POD OBLAKE! Prilagođene svačijem džepu? Oglasili se iz Turističke organizacije
CRNOJ GORI SE NE PIŠE DOBRO: Letnja turistička sezona je bila katastrofalna, a sada i zimskoj sledi SIGURAN KRAH
Na kraju juna javna preduzeća ostvarila su dobit od 8,9 milijardi dinara. U ovom periodu sa profitom od ukupno 11,5 milijardi su poslovala 22 javna preduzeća, dok su njihove kolege u preostalih 13 ostvarile gubitak od 2,6 milijardi dinara. I jedni i drugi su premašili očekivanja nadležnih. U ovom periodu su verovali u dobit od 5,5 milijardi, ali i gubitak na nivou od 2,3 milijarde dinara.
Javna preduzeća zapošljavaju oko 81.000 ljudi. Ukupan kapital republičkih javnih preduzeća na kraju prošle godine iznosio je 1,751 milijardu dinara. U 2019. godini državne subvencije činile su 6,4% njihovih ukupnih prihoda.
Priprema Programa ekonomskih reformi za period od 2021. do 2023. godine otkriva i da su značajne uštede u javnim preduzećima ostvarene uz asistenciju Grupe za praćenje fiskalnih rizika vezanih za njihovo poslovanje. Ova grupa je odgovorna za praćenje 35 strateški važnih preduzeća u državnom vlasništvu, kao i finansijskih institucija u većinskom državnom vlasništvu.
- Grupa prati finansijski učinak i izvršenje tromesečnih i godišnjih planova kroz prilagođene finansijske modele, takođe prati relevantne ključne pokazatelje učinka i zakazuje redovne poslovne sastanke sa najvišim rukovodstvom i finansijskim rukovodiocima državnih preduzeća - stoji u Nacrtu programa reformi i dodaje se:
- Grupa je inicirala restrukturiranje, prilagođavanje projektovanog budžeta i strukture troškova insistirajući na tome da svako državno preduzeće revidira strukturu troškova za 2020. godinu i smanji predviđene operativne troškove kao i planove kapitalnih izdataka. Sprovođenjem preporuka ukupna projektovana kombinovana finansijska ušteda državnih preduzeća iznosila je 290 miliona evra operativnih troškova i 256 miliona evra kapitalnih izdataka.