ЈАВНА ПРЕДУЗЕЋА ТЕШКУ 2020. ГОДИНУ ЗАВРШАВАЈУ СА ПРОФИТОМ? После мањка на крају 2019. године ситуација се променила
Јавна предузећа запошљавају око 81.000 људи
Пресек после прве половине прошле године наговештава да би јавна предузећа, после мањка од око 18 милијарди на крају 2019, тешку и неизвесну 2020. могла да заврше са профитом.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/09/29/nova_godina_.jpg?itok=U2CyR0N_)
ПЉУШТАЛЕ КАЗНЕ НА СВЕ СТРАНЕ! Да ли се и колико поштују епидемиолошке мере у Србији у ова два дана?
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/12/10/pjimage_6.jpg?itok=D8uz0sHE)
ПОДИГЛИ ЦЕНЕ НА ЗЛАТИБОРУ НЕБУ ПОД ОБЛАКЕ! Прилагођене свачијем џепу? Огласили се из Туристичке организације
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2018/11/23/skijalista.jpg?itok=dcpap5lv)
ЦРНОЈ ГОРИ СЕ НЕ ПИШЕ ДОБРО: Летња туристичка сезона је била катастрофална, а сада и зимској следи СИГУРАН КРАХ
На крају јуна јавна предузећа остварила су добит од 8,9 милијарди динара. У овом периоду са профитом од укупно 11,5 милијарди су пословала 22 јавна предузећа, док су њихове колеге у преосталих 13 оствариле губитак од 2,6 милијарди динара. И једни и други су премашили очекивања надлежних. У овом периоду су веровали у добит од 5,5 милијарди, али и губитак на нивоу од 2,3 милијарде динара.
Јавна предузећа запошљавају око 81.000 људи. Укупан капитал републичких јавних предузећа на крају прошле године износио је 1,751 милијарду динара. У 2019. години државне субвенције чиниле су 6,4% њихових укупних прихода.
Припрема Програма економских реформи за период од 2021. до 2023. године открива и да су значајне уштеде у јавним предузећима остварене уз асистенцију Групе за праћење фискалних ризика везаних за њихово пословање. Ова група је одговорна за праћење 35 стратешки важних предузећа у државном власништву, као и финансијских институција у већинском државном власништву.
- Група прати финансијски учинак и извршење тромесечних и годишњих планова кроз прилагођене финансијске моделе, такође прати релевантне кључне показатеље учинка и заказује редовне пословне састанке са највишим руководством и финансијским руководиоцима државних предузећа - стоји у Нацрту програма реформи и додаје се:
- Група је иницирала реструктурирање, прилагођавање пројектованог буџета и структуре трошкова инсистирајући на томе да свако државно предузеће ревидира структуру трошкова за 2020. годину и смањи предвиђене оперативне трошкове као и планове капиталних издатака. Спровођењем препорука укупна пројектована комбинована финансијска уштеда државних предузећа износила је 290 милиона евра оперативних трошкова и 256 милиона евра капиталних издатака.