JEDNA GREŠKA NAS SKUPO KOŠTA Iako štedite, računi za struju su sve veći? Ovo može da bude razlog
Ako vam stižu veći računi za struju, razlog može biti ovo.
Potrošnja električne energije u periodu jeseni i zime i nije neka novina. Ipak, ukoliko dođe do vremenskog zaokreta, kao što se dešava ovih dana, te u oktobru bude 30 stepeni, a računi za struju dolaze uvećani, možemo se zapitati šta je razlog tome. Odgovor se, verovali ili ne, krije u klasi električnih uređaja koje koristimo.
Naime, energetski efikasni uređaji razlikuju se po klasama, a najviša klasa, prema rečima stručnjaka, troši najmanje električne energije. Tako na primer, klasične sijalice pored toga što proizvode svetlost, one u tom procesu troše i električnu energiju za stvaranje toplote, što je zapravo izgubljena energija. Nove štedljive sijalice, s druge strane stvaraju istu količinu svetlosti, ali bez izgubljene energije.
Isti princip je i kod drugih uređaja koje koristimo u našim domovima, pa tako frižider koji štedi energiju trošiće manje struje od starog modela, ali će i dalje držati hranu hladnom. Mašina za pranje veša koja ima klasu energetske efikasnosti A+++ će takođe oprati veš kao i neka druga mašina niže energetske klase, ali će pritom potrošiti manje električne energije.
EPS OBJAVIO NOVI CENOVNIK: Evo koliko ćete plaćati struju od 1. novembra, MMF zahteva uskoro još jedno poskupljenje
Električar Đura Petrović, u razgovoru za Republiku objasnio je da mnoge potrošače zbunjuju te oznake.
- Mnogi ljudi ne znaju razliku između kategorija, te tako misle da je A+++ oznaka za proizvod najboljeg kvaliteta, a da druge oznake B,C,D...znače lošiji kvalitet. Da razjasnimo, to su oznake za energetsku efikasnost, pa će tako uređaj sa oznakom A+++ trošiti znatno manje struje od onog koji, na primer, ima oznaku A - objašnjava sagovornik.
On ističe da je prema novim propisima koje je usvojila EU definisana skala od sedam osnovnih energetskih klasa:
- To su klase A, B, C, D, E, F, G. Najefikasnija, prema ovom propisu je skala A kojom se označavaju uređaji koji troše najmanje energije. Kako skala odmiče ka G, povećava se potrošnja. Tako uređaji označeni klasom G predstavljaju najmanje efikasne po navedenim kriterijumima, tačnije - najneisplativije - objašnjava sagovornik i dodaje da se upravo u tome može kriti razlog većih računa.
On dodaje da uređaji sa A+++ oznakom, možda u startu jesu skuplji, ali se već posle nekoliko meseci to isplati.
- U startu možda koštaju više, ali se kasnije, zbog manje potrošnje električne energije, isplati. Na godišnjem nivou, kada je reč o potrošnji struje, ušteda može biti ozbiljna.
Najviše struje se troši za grejanje
Profesor sa Mašinskog fakulteta Miloš Banjac kazao je da oko 60 odsto električne energije trošimo na grejanje, dok ostalih 40 odsto troše druge vrste uređaja koje koristimo u domaćinstvu.
- Među njima se svakako ističe bojler, ako pogledamo tih 40 odsto, on je najveći potrošač, sledi šporet odnosno kuvanje, prati ga klima uređaj, pa bi onda došla recimo veš mašina i ostali kućni uređaji - smatra prof. Banjac.