KAKO DA ODABERETE PRAVI NAČIN FINANSIRANJA? Najpopularnija pozajmica među građanima keš kredit
Niže kamate stope uticale su na rast zaduživanja stanovništva i privrede i u drugom tromesečju ove godine, pokazuju podaci Narodne banke Srbije.
U navedenom periodu krediti stanovništvu su povećani za skoro 45 milijardi dinara ili za 3,6 odsto, a najveći deo novih zajmova činili su gotovinski krediti - 56,6 odsto.
Prosečna nominalna kamatna stopa na dinarske kredite od 8,7 odsto nepromenjena je u odnosu na prvo tromesečje, ali je znatno niža u odnosu na period od pre osam do deset godina kada je išla preko 20 odsto.
OVA GRUPA GRAĐANA DOBIJA SUBVENCIJE OD DRŽAVE OD 15. OKTOBRA: Ministarstvo finansija uvodi novine, evo o čemu je reč
VIŠE NE MORATE DA KAŽETE OD ČEGA BOLUJETE - NOVA PRAVILA ZA BOLOVANJE: Lakša procedura, ali vodite računa o ovome, moze uticati na platu
IZ JAMA DUBOKIH HILJADU METARA KOPA SE NAJKVALITETNIJI UGALJ: Rudnik Štavalj snabdeva pola Srbije za ogrev (FOTO)
Za neplanirane troškove, putovanja, renoviranje stana i slične troškove građani Srbije najviše koriste gotovinske kredite. Ova vrsta pozajmice može da bude od velike pomoći ako se promišljeno odabere ponuda i novcem pažljivo raspolaže.
Na prvom mestu, važno je preispitati mogućnosti pre zaduživanja, izračunati približnu visinu rate i da li nakon odbitka ostaje dovoljno novca za ostale životne troškove.
Stručnjaci savetuju klijentima da se ne zaleću ni u pogledu iznosa, ni u pogledu perioda otplate. Treba uzeti onoliko novca koliko je potrebno i izračunati optimalan rok otplate.
Za manje iznose najbolje rešenje je kratkoročni keš kredit na 12 meseci. Nije mudro zaduživati se na pet ili više godina za letovanje samo zato što je rata manja, osim ako ne nameravate da se odreknete putovanja u nekom periodu.
Obavezno treba obratiti pažnju i na prateće troškove, poput naknade za obradu kredita, godišnje naknade za praćenje kredita, osiguranje, kao i na vrstu kamatne stope.
Većina ljudi prednost daje kreditima sa fiksnom kamatnom stopom jer u slučaju varijabilne kamatne stope postoji potencijalno veća doza neizvesnosti oko visine rate.
Prema podacima jedne od banaka u poslednjih šest meseci, klijenti koji se opredele za keš kredit u proseku pozajme oko 438.000 dinara, sa prosečnim periodom otplate od 55 meseci.
Ako se posmatra i keš kredit sa refinansiranjem, prosečan iznos je 579.000 dinara, dok je prosečan period otplate 70 meseci. U kategoriji gotovinskih i kredita za refinansiranje, učešće kredita za refinansiranje je oko 51 odsto, a gotovinskih 49 odsto.
Prilikom uzimanja kredita za refinansiranje, u ovoj banci procenjuju da klijenti u proseku uzimaju oko 200.000 dinara dodatnog keša, koji najčešće troše na tekuće životne potrebe.
U procesu podizanja kredita, savetodavni pristup smatramo veoma važnim i sve više mu se okrećemo, kako bismo klijentima pomogli da donesu za njih najbolje finansijske odluke, navode bankari.