KAKO ZARADITI MILION DOLARA! Student je došao na LUDU IDEJU i uspeo, možda i vama POMOGNE!
Biznis svet pun je bizarnih priča koje govore o uspešnim ili neuspešnim idejama koje su ljudima pale na pamet u cilju da, najčešće brzo, dođu do novca. Jedna od najbizarnijih, ali i vrlo uspešnih i kreativnih desila se pre 18 godina i, možda, daje odgovor na pitanje kako zaraditi prvi milion.
"Million Dollar Homepage" je ideja Aleksa Tjua, britanskog studenta, koja je postala viralni fenomen i ostvario poslovni uspeh.
Tju je osnovao ovu web-stranicu 2005. godine kako bi sakupio novac za plaćanje školarine na fakultetu. Ideja mu je bila jednostavna: stvoriti web-stranicu s milion piksela (10×10 piksela blokova) i ponuditi pojedinačne piksele na prodaju po ceni od jednog dolara po pikselu.
Svaki kupac piksela mogao je postaviti željeni sadržaj (najčešće link na svoju web-stranicu ili logo) na svom pikselu. Tju je postavio pravilo da svaki blok od 10×10 piksela mora biti prodat u celosti pre nego što stranica bude dovršena. Kako bi privukao kupce, osmislio je marketinšku strategiju koja je uključivala medijsko pokrivanje, onlajn PR i društvene mreže.
Stranica je brzo privukla pažnju, a mnogi ljudi su videli potencijal za oglašavanje na "Million Dollar Homepage". Vremenom su se pikseli prodavali, a web-stranica se ispunila.
To se sve desilo za nepunih pet meseci i Tju je zaradio svoj prvi milion.
Ovaj projekat postao je primer kreativnog pristupa internetu i oglašavanju. Iako je ideja možda izgledala bizarno, pokazala se uspešnom i profitabilnom.
Uspeh vas uči i pogrešnim stvarima
Ali, tu nije kraj za Tjua. Iako je ideja bila da plati školovanje, sa svojih 700.000 dolara (morao je da plati porez na taj milion), napustio je studije i preselio se u London.
U narednih nekoliko godina pokušavao je da napravi sličan projekat, ali nije uspeo.
- Uspeh može biti i loš i može da vas nauči pogrešnim stvarima. Razmišljao sam o idejama koje će privući pažnju, umesto da stvorim neku vrednost - rekao je Tju jednom prilikom.
Ipak, 2012. je krenuo sa aplikacijom “Calm” koja nudi programe za meditaciju. Posle nekoliko sporih godina, Tju je počeo da zarađuje od ove aplikacije. Vrednost kompanije je danas oko dve milijarde dolara, a u prvom kvartalu ove godine imao je prihode od preko 20 miliona dolara.
Srbija Danas/bonitet.com