КАКО ЗАРАДИТИ МИЛИОН ДОЛАРА! Студент је дошао на ЛУДУ ИДЕЈУ и успео, можда и вама ПОМОГНЕ!
Бизнис свет пун је бизарних прича које говоре о успешним или неуспешним идејама које су људима пале на памет у циљу да, најчешће брзо, дођу до новца. Једна од најбизарнијих, али и врло успешних и креативних десила се пре 18 година и, можда, даје одговор на питање како зарадити први милион.
"Million Dollar Homepage" је идеја Алекса Тјуа, британског студента, која је постала вирални феномен и остварио пословни успех.
Тју је основао ову web-stranicu 2005. године како би сакупио новац за плаћање школарине на факултету. Идеја му је била једноставна: створити web-stranicu с милион пиксела (10×10 пиксела блокова) и понудити појединачне пикселе на продају по цени од једног долара по пикселу.
Сваки купац пиксела могао је поставити жељени садржај (најчешће линк на своју web-stranicu или лого) на свом пикселу. Тју је поставио правило да сваки блок од 10×10 пиксела мора бити продат у целости пре него што страница буде довршена. Како би привукао купце, осмислио је маркетиншку стратегију која је укључивала медијско покривање, онлајн ПР и друштвене мреже.
Страница је брзо привукла пажњу, а многи људи су видели потенцијал за оглашавање на "Million Dollar Homepage". Временом су се пиксели продавали, а web-stranica се испунила.
То се све десило за непуних пет месеци и Тју је зарадио свој први милион.
Овај пројекат постао је пример креативног приступа интернету и оглашавању. Иако је идеја можда изгледала бизарно, показала се успешном и профитабилном.
Успех вас учи и погрешним стварима
Али, ту није крај за Тјуа. Иако је идеја била да плати школовање, са својих 700.000 долара (морао је да плати порез на тај милион), напустио је студије и преселио се у Лондон.
У наредних неколико година покушавао је да направи сличан пројекат, али није успео.
- Успех може бити и лош и може да вас научи погрешним стварима. Размишљао сам о идејама које ће привући пажњу, уместо да створим неку вредност - рекао је Тју једном приликом.
Ипак, 2012. је кренуо са апликацијом “Цалм” која нуди програме за медитацију. После неколико спорих година, Тју је почео да зарађује од ове апликације. Вредност компаније је данас око две милијарде долара, а у првом кварталу ове године имао је приходе од преко 20 милиона долара.
Србија Данас/bonitet.com