Kina sprema veliki udar! Ceo svet se pita da li će Sijev plan dati rezultate (FOTO)
Kina je rešila da se aktivira i počne borbu.
U subotu, Peking je najavio da će "značajno povećati" svoj dug u cilju oživljavanja usporavajuće ekonomije. Međutim, investitori i dalje nagađaju o veličini stimulativnog paketa, što je ključno za procenu trajanja i snage nedavnog rasta na kineskoj berzi.
Očekivanja i reakcije tržišta na fiskalne mere
Ministar finansija Lan Foan izjavio je na konferenciji za novinare da će Peking pomoći lokalnim vlastima da se nose sa svojim dugovima, ponuditi subvencije građanima sa niskim primanjima, podržati tržište nekretnina i dopuniti kapital državnih banaka. Ove mere su bile tražene od strane investitora, koji su zabrinuti zbog gubitka ekonomskog zamaha i deflatornih pritisaka, koji su nastali nakon oštrog pada tržišta nekretnina.
Specifikacije fiskalnih stimulusa: Čekanje na brojke
Dok je najavljeno da će Peking preduzeti ove mere, investitori još uvek čekaju konkretne brojke. Na konferenciji nije saopšteno koliko će tačno novca biti izdvojeno za fiskalne podsticaje. Iako se očekuje da datum sledećeg sastanka kineskog zakonodavnog tela bude objavljen u narednim nedeljama, precizni podaci o stimulansima još uvek nisu dostupni.
Slabost ekonomskih pokazatelja i rizik od strukturalnog usporavanja
Podaci o kineskoj ekonomiji u poslednjim mesecima su promašili prognoze, što je izazvalo zabrinutost među ekonomistima da će kineski cilj rasta od 5% za 2024. godinu biti ugrožen. Slabost tržišta, naročito na polju nekretnina, dodatno doprinosi opasnostima od dugoročnog usporavanja ekonomije. Očekuje se da će podaci za septembar, koji će biti objavljeni tokom naredne nedelje, pokazati još veću slabost.
Preliminarne procene stimulacija: 2 triliona juana i subvencije
Prema informacijama iz Rojtersa, Kina planira izdavanje specijalnih državnih obveznica u vrednosti od oko 2 triliona juana (oko 284,43 milijarde dolara) kao deo novog fiskalnog podsticaja. Polovina ovog iznosa biće usmerena ka pomoći lokalnim vlastima u rešavanju dugova, dok će druga polovina biti korišćena za subvencije građanima. Planira se i pomoć u iznosu od 800 juana (114 dolara) mesečno po detetu svim domaćinstvima sa dvoje ili više dece.
Kineske banke i stimulacija tržišta nekretnina
Kina takođe razmatra ubrizgavanje do 1 bilion juana kapitala u svoje najveće državne banke, međutim, analitičari upozoravaju da će potražnja za kreditima verovatno ostati slaba. Kako bi podržala tržišta imovine i berze, kineska centralna banka je već krajem septembra najavila najagresivnije mere monetarne podrške od pandemije kovida, uključujući smanjenje kamatnih stopa i injekciju od 1 bilion juana.
Strukturni izazovi: Povećanje potrošnje i smanjenje zavisnosti od investicija
Međutim, analitičari ističu da Peking treba da se pozabavi dubljim strukturnim pitanjima, kao što su povećanje domaće potrošnje i smanjenje zavisnosti od infrastrukturnih investicija koje se finansiraju iz duga. Iako su fiskalni stimulansi usmereni na investicije, ovo dovodi do toga da dug raste brže od ekonomije, što stvara dugoročne izazove.
Potrošnja domaćinstava u Kini ispod globalnog proseka
Potrošnja kineskih domaćinstava iznosi manje od 40% BDP-a, što je oko 20 procentnih poena ispod globalnog proseka. Zbog toga je ključno povećanje potrošnje kako bi se održao ekonomski rast. Iako su vlasti najavljivale mere za jačanje domaće tražnje, do sada nisu ostvareni značajni pomaci, a promene će zahtevati temeljne reforme.
Potreban je dugoročan plan za stabilizaciju kineske ekonomije
Dok Kina nastoji da se oporavi od trenutnih ekonomskih izazova, biće ključno pratiti dalji razvoj situacije, uključujući najavljene fiskalne podsticaje i strukturne reforme. Bez obzira na trenutno povećanje stimulusa, mnogi analitičari veruju da Peking mora da prepozna potrebu za širim ekonomskim reformama kako bi se izbegao dugoročan strukturni pad.