Кина спрема велики удар! Цео свет се пита да ли ће Сијев план дати резултате (ФОТО)
Кина је решила да се активира и почне борбу.
У суботу, Пекинг је најавио да ће "значајно повећати" свој дуг у циљу оживљавања успоравајуће економије. Међутим, инвеститори и даље нагађају о величини стимулативног пакета, што је кључно за процену трајања и снаге недавног раста на кинеској берзи.
Очекивања и реакције тржишта на фискалне мере
Министар финансија Лан Фоан изјавио је на конференцији за новинаре да ће Пекинг помоћи локалним властима да се носе са својим дуговима, понудити субвенције грађанима са ниским примањима, подржати тржиште некретнина и допунити капитал државних банака. Ове мере су биле тражене од стране инвеститора, који су забринути због губитка економског замаха и дефлаторних притисака, који су настали након оштрог пада тржишта некретнина.
Спецификације фискалних стимулуса: Чекање на бројке
Док је најављено да ће Пекинг предузети ове мере, инвеститори још увек чекају конкретне бројке. На конференцији није саопштено колико ће тачно новца бити издвојено за фискалне подстицаје. Иако се очекује да датум следећег састанка кинеског законодавног тела буде објављен у наредним недељама, прецизни подаци о стимулансима још увек нису доступни.
Слабост економских показатеља и ризик од структуралног успоравања
Подаци о кинеској економији у последњим месецима су промашили прогнозе, што је изазвало забринутост међу економистима да ће кинески циљ раста од 5% за 2024. годину бити угрожен. Слабост тржишта, нарочито на пољу некретнина, додатно доприноси опасностима од дугорочног успоравања економије. Очекује се да ће подаци за септембар, који ће бити објављени током наредне недеље, показати још већу слабост.
Прелиминарне процене стимулација: 2 трилиона јуана и субвенције
Према информацијама из Ројтерса, Кина планира издавање специјалних државних обвезница у вредности од око 2 трилиона јуана (око 284,43 милијарде долара) као део новог фискалног подстицаја. Половина овог износа биће усмерена ка помоћи локалним властима у решавању дугова, док ће друга половина бити коришћена за субвенције грађанима. Планира се и помоћ у износу од 800 јуана (114 долара) месечно по детету свим домаћинствима са двоје или више деце.
Кинеске банке и стимулација тржишта некретнина
Кина такође разматра убризгавање до 1 билион јуана капитала у своје највеће државне банке, међутим, аналитичари упозоравају да ће потражња за кредитима вероватно остати слаба. Како би подржала тржишта имовине и берзе, кинеска централна банка је већ крајем септембра најавила најагресивније мере монетарне подршке од пандемије ковида, укључујући смањење каматних стопа и инјекцију од 1 билион јуана.
Структурни изазови: Повећање потрошње и смањење зависности од инвестиција
Међутим, аналитичари истичу да Пекинг треба да се позабави дубљим структурним питањима, као што су повећање домаће потрошње и смањење зависности од инфраструктурних инвестиција које се финансирају из дуга. Иако су фискални стимуланси усмерени на инвестиције, ово доводи до тога да дуг расте брже од економије, што ствара дугорочне изазове.
Потрошња домаћинстава у Кини испод глобалног просека
Потрошња кинеских домаћинстава износи мање од 40% БДП-а, што је око 20 процентних поена испод глобалног просека. Због тога је кључно повећање потрошње како би се одржао економски раст. Иако су власти најављивале мере за јачање домаће тражње, до сада нису остварени значајни помаци, а промене ће захтевати темељне реформе.
Потребан је дугорочан план за стабилизацију кинеске економије
Док Кина настоји да се опорави од тренутних економских изазова, биће кључно пратити даљи развој ситуације, укључујући најављене фискалне подстицаје и структурне реформе. Без обзира на тренутно повећање стимулуса, многи аналитичари верују да Пекинг мора да препозна потребу за ширим економским реформама како би се избегао дугорочан структурни пад.