POČEO TRGOVINSKI RAT IZMEĐU KINE I SAD!
Kina je upozorila da će biti primorana na kontramere radi odbrane svojih ključnih interesa
Nove tarife Sjedinjenih Država na uvoz kineske robe stupile su danas na snagu, a iz Pekinga poručuju da će biti primorani na kontraudar u sporu dve svetske ekonomske velesile, za čiju je eskalaciju američki predsednik Donald Tramp, kako sam kaže, spreman. Vašington je povećao carine na 34 milijarde dolara vredan uvoz iz Kine u 12:01 časova po istočnom američkom vremenu, što je prvi korak koji bi mogao da dovede do lančane reakcije i ubrzavanja serije novih tarifa.
Pročitajte i:
Kinesko ministarstvo trgovine kaže da zemlja nema izbora osim da uzvrati pošto su Sjedinjene Države "pokrenule najveći trgovinski rat u ekonomskoj istoriji".
- 6. jula, Sjedinjene Države su počele sa nametanjem 25 odsto viših carina na 34 milijardi dolara robe iz kineskog uvoza, a SAD su prekršile pravila trgovine STO i započele su najveći trgovinski rat u ekonomskoj istoriji do danas - navodi se u saopštenju ministarstva.
Finansijska tržišta su odmah reagovala na najnoviji razvoj događaja. Indeks japanske berze Nikei 225 je skočio za 1,4 odsto, dok je Kompozitni indeks na berzi u Šangaju ojačao za 0,7 odsto, a honkoški Hang Seng za 0,8 odsto.
Tramp je u četvrtak razgovarao o trgovinskom ratu sa novinarima koji su sa njim leteli u Montanu povodom izborne kampanje. Predsednik SAD je tom prilikom najavio dodatne američke tarife na uvoz iz Kine u vrednosti od 16 milijardi dolara, koje će biti uvedene za dve nedelje.
Tramp je rekao da su SAD spremne da ciljaju dodatnih 200 milijardi dolara kineskog uvoza, a zatim još 300 milijardi dolara - ako Peking ne popusti zahtevima Vašingtona ako nastavi sa merama odmazde. Time bi ukupan iznos kineske robe koja je na udaru američkih tarifa dostigao potencijalnih 550 milijardi dolara - što premašuje prošlogodišnji izvoz proizvoda iz Kine u SAD od 506 milijardi dolara.
Trampova administracija tvrdi da je Kina razvila "predatorske taktike" u nastojanju da pretekne SAD na planu globalne tehnološke dominacije. Ove taktike, prema tvrdnjama Vašingtona, uključuju sajber-krađe i uslovljavanje američkih kompanija da ustupe svoje tehnologije Kinezima u zamenu za pristup kineskom tržištu.
Provladin list Čajna Dejli optužio je Trampovu administraciju da se "ponaša kao banda huligana", koja bi mogla da nanese štetu globalnoj ekonomiji ukoliko je druge zemlje ne zaustave, dodajući da "ne treba da postoje dvoumice u pogledu u odlučnosti Pekinga".
Američka privredna komora u Kini apelovala je na obe strane da pregovaraju o rešavanju situacije.
- Nema pobednika u trgovinskom ratu- naveo je predsednik te komore Vilijam Zarit u saopštenju, dodajući da američke kompanije žele pravedniji tretman, dok će im tenzije između SAD i Kine naškoditi.
- Pozivamo dve vlade da se vrate za pregovarački sto- poručio je Zarit.