Kinezi donose HILJADE NOVIH RADNIH MESTA: Uskoro NAJVEĆA investicija u Srbiji DO SADA
Li Mančang precizirao da je vrednost fabrike oko 800 miliona dolara
Srbija je definitivno postala novi epicentar kineskih investicija, a najnovija fabrika koju nameravaju uskoro da grade u našoj zemlji vredna je čak 800 miliona dolara. Zahvaljujući njoj, očekuje se i zapošljavanje oko 5.000 srpskih radnika, a u pitanju je proizvodnja auto-komponenti.
Pročitajte i:
Nakon brojnih projekata koje su Kinezi uradili u Srbiji, poput izgradnje toplovoda Obrenovac-Novi Beograd, železničke pruge Beograd-Budimpešta, Pupinovog mosta Borča-Zemun, kao i već nekoliko otvorenih fabrika, stiže i nova investicija.
To je najavio ambasador Kine Li Mančang i precizirao da je njena vrednost oko 800 miliona dolara, te da je u pitanju fabrika za proizvodnju automobilskih delova. Ranije je iz Kine najavljena i izgradnja fabrike za proizvodnju automobilskih guma vredna oko 400 miliona dolara. Srbija je definitivno postala novi epicentar kineskih investicija, a najnovija fabrika koju nameravaju uskoro da grade u našoj zemlji vredna je čak 800 miliona dolara. Zahvaljujući njoj, očekuje se i zapošljavanje oko 5.000 srpdkih radnika, a kako Srpski telegraf saznaje, u pitanju je proizvodnja auto-komponenti.
Dolazak investicija iz Kine, vrednih više stotina miliona evra, potvrdili su i predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijerka Ana Brnabić, iako nisu precizirali o kojim se konkretno oblastima radi. Tako je Vučić rekao da, pored pomenute fabrike za proizvodnju automobilskih guma, stiže još jedna vredna investicija, dok je premijerka, izražavajući nadu da će Kinezi preuzeti vođenje RTB Bora, otkrila da su u planu i novi projekti u kojima će učestvovati kineske kompanije.
Nema sumnje da privredna saradnja dve zemlje doživljava procvat, a to smatra i kineski premijer Li Kećing, koji je ocenio da je Srbija centralna zemlja u okviru inicijative "Jedan pojas - jedan put".
Srpski privrednik i vlasnik ITM Grupe Toplica Spasojević ocenjuje da su kineske investicije domaćem tržištu došle kao melem za ranu.
- Investicije iz Kine su pomogle jačanju infrastrukture, pre svega zahvaljujući povoljnim dugoročnim kreditima, a infrastruktura je neophodni preduslov za druge investicije koje će doći na postojeću dobru infrastrukturu. Tu su i komercijalne investicije poput one u Železaru Smederevo, koja je pokazala put i način za rešavanje velikih problema sa javnim preduzećima - kaže Spasojević.
Podseća i na transportno povezivanje Kine sa Azijom i Evropom, takozvani "Jedan pojas-jedan put".
Izvoz SRBIJE veći za 12,1 odsto u 2017. godini
- Na našu sreću, deo tog puta prolazi i kroz Srbiju i nadam se da će deo ogromnog talasa robe i usluga doneti komercijalni rezultat i nama, i to višestruko. Pre svega, pogodovaće nam sama izgradnja infrastrukture, a kasnije i njena eksploatacija - zaključuje Spasojević.
Ekonomista Mlađen Kovačević slaže se da su nam kineske investicije i te kako značajne.
- Do sada su se Kinezi zaista dobro pokazali, jedino da su plate radnika malo više, ali to su njihovi standardi. No, svakako, ako dolaze ovde da bi proizvodili neki proizvod koji mi ne proizvodimo, to je svakako dobro, kao i činjenica da će se uposliti novi radnici, što će nastaviti da smanjuje stopu nezaposlenosti. Takođe, dobro je što tako naši ljudi ostaju ovde, a ne da nam toliki mladi svet odlazi jer nema posla - napominje Kovačević.