Кинези доносе ХИЉАДЕ НОВИХ РАДНИХ МЕСТА: Ускоро НАЈВЕЋА инвестиција у Србији ДО САДА
Ли Манчанг прецизирао да је вредност фабрике око 800 милиона долара
Србија је дефинитивно постала нови епицентар кинеских инвестиција, а најновија фабрика коју намеравају ускоро да граде у нашој земљи вредна је чак 800 милиона долара. Захваљујући њој, очекује се и запошљавање око 5.000 српских радника, а у питању је производња ауто-компоненти.
Прочитајте и:
Након бројних пројеката које су Кинези урадили у Србији, попут изградње топловода Обреновац-Нови Београд, железничке пруге Београд-Будимпешта, Пупиновог моста Борча-Земун, као и већ неколико отворених фабрика, стиже и нова инвестиција.
То је најавио амбасадор Кине Ли Манчанг и прецизирао да је њена вредност око 800 милиона долара, те да је у питању фабрика за производњу аутомобилских делова. Раније је из Кине најављена и изградња фабрике за производњу аутомобилских гума вредна око 400 милиона долара. Србија је дефинитивно постала нови епицентар кинеских инвестиција, а најновија фабрика коју намеравају ускоро да граде у нашој земљи вредна је чак 800 милиона долара. Захваљујући њој, очекује се и запошљавање око 5.000 српдких радника, а како Српски телеграф сазнаје, у питању је производња ауто-компоненти.
Долазак инвестиција из Кине, вредних више стотина милиона евра, потврдили су и председник Србије Александар Вучић и премијерка Ана Брнабић, иако нису прецизирали о којим се конкретно областима ради. Тако је Вучић рекао да, поред поменуте фабрике за производњу аутомобилских гума, стиже још једна вредна инвестиција, док је премијерка, изражавајући наду да ће Кинези преузети вођење РТБ Бора, открила да су у плану и нови пројекти у којима ће учествовати кинеске компаније.
Нема сумње да привредна сарадња две земље доживљава процват, а то сматра и кинески премијер Ли Кећинг, који је оценио да је Србија централна земља у оквиру иницијативе "Један појас - један пут".
Српски привредник и власник ИТМ Групе Топлица Спасојевић оцењује да су кинеске инвестиције домаћем тржишту дошле као мелем за рану.
- Инвестиције из Кине су помогле јачању инфраструктуре, пре свега захваљујући повољним дугорочним кредитима, а инфраструктура је неопходни предуслов за друге инвестиције које ће доћи на постојећу добру инфраструктуру. Ту су и комерцијалне инвестиције попут оне у Железару Смедерево, која је показала пут и начин за решавање великих проблема са јавним предузећима - каже Спасојевић.
Подсећа и на транспортно повезивање Кине са Азијом и Европом, такозвани "Један појас-један пут".
Извоз СРБИЈЕ већи за 12,1 одсто у 2017. години
- На нашу срећу, део тог пута пролази и кроз Србију и надам се да ће део огромног таласа робе и услуга донети комерцијални резултат и нама, и то вишеструко. Пре свега, погодоваће нам сама изградња инфраструктуре, а касније и њена експлоатација - закључује Спасојевић.
Економиста Млађен Ковачевић слаже се да су нам кинеске инвестиције и те како значајне.
- До сада су се Кинези заиста добро показали, једино да су плате радника мало више, али то су њихови стандарди. Но, свакако, ако долазе овде да би производили неки производ који ми не производимо, то је свакако добро, као и чињеница да ће се упослити нови радници, што ће наставити да смањује стопу незапослености. Такође, добро је што тако наши људи остају овде, а не да нам толики млади свет одлази јер нема посла - напомиње Ковачевић.