KOJE SU SVE OPCIJE ZA POVEĆANJE MINIMALCA? U igri su tri cifre, radnici najviše zagovaraju povećanje od 7.000 dinara
Svega 15 odsto poslodavaca je za podizanje minimalaca koji trenutno iznosi 30.300 dinara.
Sindikati bi, s druge strane, pristali i na povećanje od 4.000 dinara, a Vladi kažu da se traže kompromis i da će preseći do kraja tekuće nedelje.
Predstavnici sindikata, poslodavaca i Vlade Srbije počeli su pregovore o minimalnoj ceni rada za 2021. godinu, a završni razgovori zakazani su za 14. septembar.
PROMENJENE NAVIKE U KUPOVINI NEKRETNINA U REGIONU: Najviše se traže placevi i kuće
SRBIJA POKAZUJE ZAŠTO JE LIDER REGIONA: Odlične procene MMF za nas, Hrvatskoj i Bosni se ne piše dobro
KORONA UTIČE NA PREGOVORE O MINIMALCU: Samo 15 odsto poslodavaca je za povećanje minimalne zarade
Predlog sindikata je da se minimalna zarada sa 30.000 poveća na 37.500 dinara, odnosno da minimalna cena rada po satu poraste sa 172,5 na skoro 217 dinara.
Zoran MIhajlović, sekretar SSSS kaže da je toliko povećanje dogovoreno prethodnih godina, ali da su sindikati svesni trenutnih okolnosti i da imaju još dve opcije.
- Jedna je da novi minimalac bude 35.000 dinara, a treći predlog ispod koga ne bismo išli je povećanje minimalca za oko 4.000 dinara - rekao je Mihajlović.
U Uniji poslodavaca Srbije, kako kaže Nebojša Atanacković, ne beže od povećanja minimalne zarade, ali u tom slučaju očekuju da država napravi neke ustupke za privredu.
- Sindikati su predložili da se cena poveća i mi ne bežimo od toga, ali u slučaju da prihvatimo povećanje, onda očekujemo kompenzaciju, da li je to u vidu smanjenja poreza ili toga da se PDV plaća po realizaciji, a ne unapred - napominje Atanacković.
Inače, istraživanje Unije polodavaca Srbije pokazalo je da 85 odsto poslodavaca smatra da nije momenat za povećanje minimalca.
Poslodavci gledaju šta je za njih realno
S druge strane, iz ministarstva finansija navode da će Vlada do petka naći kompromis i izaći sa predlogom za minimalnu platu za narednu godinu.
Ističu da je povećanje minimalca pitanje kompromisa, jer, navodi, sindikati traže veće povećanje minimalne zarade, a s druge strane poslodavci gledaju šta je za njih realno.
- Pogotovo sada, imajući u vidu da smo mi danas u jednoj velikoj ekonomskoj krizi, ne samo Srbija, već cela ekonomija globalno. Zbog toga moramo biti oprezni i pametni. Radimo analize, Vlada Srbije će do kraja naredne nedelje izaći sa predlogom minimalne zarade, pa ćemo na kraju sesti i sa poslodavcima i sindikatima da nađemo kompromis - rekao je Mali.
U KOCELJEVI OVE GODINE BEZ FESTIVALA ZIMNICE: Ipak, dvorište porodice Mitrović svaki dan miriše na paprike (FOTO)
UKRAJINCI, NA RAPORT: Pompeo zvao Zelenskog zbog kineskih neprijatelja, pemenuti i avioni!
KRAH CRNOGORSKOG TURIZMA: Kako su susedi od "korona-free" države došli do praznih plaža?
NOVA POMAMA NA FINANSIJSKIM TRŽIŠTIMA U SVETU: Nakon kanabisa, berze osvaja NOVO OPOJNO SREDSTVO
NAJNOVIJI PODACI NBS: Ove godine odobreno manje kredita građanima nego prošle, privreda se više zadužuje