KOLIKO NOVCA TREBA ZA PROSEČAN STAN U SRBIJI? Cene u poslednje vreme skočile, kvadrat i za 4.500 EVRA
Pandemija kovida-19 uzdrmala je svetsku ekonomiju, a trpe i nacionalne ekonomije u određenim sektorima
Najskuplji kvadrat stana u Srbiji u 2020. godini bio je u "Beogradu na vodi" i koštao je 9.600 evra.
Kada je reč o starogradnji, najviša cena plaćena je na Dorćolu u Ulici Kralja Petra – 4.500 evra po kvadratu.
SJAJNA VEST ZA GRAĐANE SRBIJE! Poznato je kada tačno Grčka OTVARA VRATA turistima
VELIKA POMOĆ ZA GRAĐANE SRBIJE: Do novih prozora i vrata uskoro mnogo lakše, država plaća 25 odsto troška
BIĆE MORA ZA SRPSKE TURISTE OVE GODINE! Grčka se otvara, evo od kada su gosti dobrodošli i pod kojim uslovima
Pandemija kovida-19 uzdrmala je svetsku ekonomiju, a trpe i nacionalne ekonomije u određenim sektorima.
Kupovina i prodaja stambenih nekretnina, kod nas i u svetu, posebno u Sjedinjenim Državama, čije je tržište po obimu najveće, bila je usporena u trenutku kada je svet tek upoznavao virus i život u uslovima pandemije.
Domaće tržište nekretnina počelo je da se oporavlja, a u ovoj godini postignute su i rekordne prodajne cene kvadrata, i u stambenim objektima, i u prodaji kuća i poslovnog prostora.
Iz izveštaja RGZ-a vidimo da je najskuplji kvadrat stana u Srbiji u 2020. godini kupljen u naselju Beogradu na vodi i koštao je 9.600 evra. Kada je reč o starogradnji, najviša cena je bila na Dorćolu, u Ulici Kralja Petra – 4.500 evra po kvadratu.
Nenad Đorđević iz Grupacije posrednika u prometu nepokretnosti Privredne komore Srbije je, gostujući u Jutarnjem programu RTS, naveo da "korona kriza" nije ništa promenila na tržištu nekretnina, da izgradnja novih višespratnica nije stala ni tokom pandemije i da su cene stanova zabeležile rast.
- Pre pandemije bi cena bila nešto niža jer vidimo da su cene stanova u novogradnji, a i starih stanova u Beogradu, ali i u celoj Srbiji, rasle negde između 10 i 15 odsto novogradnja, a negde oko šest do osam odsto stari stanovi. Tako da je postignuta viša cena nego pre početka vanrednog stanja - objašnjava Đorđević. Dodaje da je zabeležen konstantan rast prometa.
- Imamo konstantan rast prometa, 2017. iznosio je oko tri milijarde evra, 2018. godine 3,6 milijardi evra, 2019. godine 4,1 milijardu, a 2020. bio je 4,2 milijarde evra. To je veliki uspeh, s obzirom na to da smo imali vanredno stanje u kojem je došlo do pada broja transakcija zbog nemogućnosti ljudi da gledaju stanove i da proces kupovine i prodaje normalno funkcioniše - objašnjava Đorđević.
Koliko košta prosečan stan u Srbiji
Prosečna cena stanova u novogradnji u Srbiji iznosi oko 1.300 evra po kvadratu. Cene na tržištu nekretnina u Beogradu, koje čini oko 60 odsto prometa stanova u Srbiji, i dalje imaju blagi rast.
- Prosečna cena kvadrata za teritoriju Republike Srbije je oko 1.000 evra za stanove u starim zgradama i nešto malo preko 1.300 za stanove u novogradnji. U Beogradu je to više od republičkog proseka jer je Beograd preko 60 odsto prometa na tržištu nekretnina u Srbiji - objašnjava Đorđević.
Kod prometa kuća najviše cene su postignute na Dedinju, dok se najskuplji poslovni prostori prodaju u Novom Sadu, čak 11.000 evra po kvadratu. Najskuplje garažno mesto kupljeno je na Kopaoniku dok naselja u okolini Novog Sada beleže najvišu ostvarenu cenu zemljišta.
Gost Jutarnjeg programa objašnjava da građani na nekretnine gledaju kao na sredstvo u koje se investira novac.
- U nekretninama je preko 70 odsto kapitala naše nacije, i kada se jedna nekretnina proda, novac i dalje ostaje u nekretninama zato što taj prodavac koji je prodao nekretninu dalje kupuje nekretninu i onda se stvara lanac gde se proda tri do pet nekretnina kada se jedna proda - navodi Đorđević.
Kako kaže, građani kupuju nekretnine kako bi imali veći prinos na uložena sredstva nego što mogu da dobiju od kamate.
- Mi smo u prethodnih četiri, pet godina imali konstantan pad kamate na štednju i imali smo pad kamate na stambene kredite što je dovelo do toga da građani budu dodatno stimulisani da novac ulažu u nekretnine. Ulaganje u bilo koju vrstu nekretnine predstavlja sigurnu investiciju zbog toga što se ta sredstva neće obezvrediti - zaključio je Đorđević.