Korisnici kredita u švajcarcima tek počinju bitku za njihovu konverziju
Hoće li zakon uspeti da reši dugogodišnji problem za 15.785 korisnika tog kredita?
Danas ističe rok do kojeg bi korisnicima kredita u švajcarcima banke treba da dostave predloge za njihovu konverziju u evro, a po oceni članice Upravnog odbora Udruženja CHF (švajcarski franak) Srbija Jelene Pavlović taj postupak prati prilično problema.
Posle pregovora predstavnika države, banaka i Udruženja koje je zastupalo korisnike kredita, na predlog Vlade Srbije, Skupština je 25. aprila usvojila Zakon o konverziji stambenih kredita indeksiranih u švajcarskih francima. Njime je precizirano da se preostali deo duga konvertuje u evre i da iznos dobijen konverzijom bude umanjen za 38 odsto, kao i da kamatna stopa bude ograničena na 3,4 odsto.
LAST MINUTE PONUDE ZA JUN U TRAVELLAND-U UZ POPUSTE DO 60%!
Počinje izgradnja: Evo kada ćemo voziti auto-putem od Srbije preko BIJELJINE do MODRIČE
SRBIJA PRIVUKLA INVESTICIJE JOŠ JEDNOG AUTO-GIGANTA: Predviđanja medija se obistinila, mesecima pisali o tome
Zakonom je precizirano i da banka u roku od 30 dana od dana njegovog stupanja na snagu korisniku dostavi ponudu za zaključenje ugovora o konverziji, a da se on po prijemu predloga o njemu izjasni u narednih mesec dana i ako prihvati predlog zaključi ugovor o konverziji.
Hoće li zakon uspeti da reši dugogodišnji problem za 15.785 korisnika tog kredita? Jelena Pavlović ukazuje da su upravo banke kod kojih ima najviše stambenih kredita indeksiranih u švajcarcima klijentima prilično otežale posao.
- Banke su u najvećem delu, skoro sve dostavile predloge. Do 7. juna je rok do koga treba da ih dostave i jako su se različito ponele u ovome.
Ona je zato upozorila da će svako nezaključivanje ugovora o konverziji praktično značiti sudsku tužbu protiv banke i da je na bankama da shvate da je njima u interesu da naprave normalne ugovore o konverziji, kako je to predviđeno zakonom. U suprotnom će sve platiti na sudu, ističe Pavlovićeva, ocenivši da je ovo najbolja ponuda i za banke, jer će rešenje ovog problema finansirati i država sa 11,7 milijardi dinara.
Prema Zakonu, kako podseća, klijent nezadovoljan ponudom banke može da nastavi da je tuži, pa čak i ako potpiše konverziju.
- Posle tog 7. juna svakom ko je primio ponudu teče rok od 30 dana u kojem mora da se izjasni da li je prihvata ili ne. Ono što je jako bitno naglasiti je da je banka dužna da dostavi ponudu, a ne konačan tekst. Zakon precizira da konačan tekst definišu zajedno korisnik i banka - napominje sagovornica.
"Dolazak Makrona u Srbiju dovešće i francuska preduzeća u našu zemlju": Dinamika ekonomskih odnosa značajno raste
ZVANIČNO POTVRĐENO! Srpski proizvodi izlaze na tržište od 180 MILIONA LJUDI: Potpisivanje sporazuma 1. OKTOBRA
Niš na putu da opet postane grad elektronike: Srbiji treba više inženjera
Zato ona smatra da korisnik kredita treba da prihvati samo ono što mu u predloženom ugovoru odgovara, a da traži izmene onoga što mu ne odgovara.
Ako ne potpiše ugovor o konverziji sa bankom, korisnik kredita može da je tuži, a onaj ko je to već ranije učinio da nastavi postupak, napominje Pavlovićeva. Zbog toga je mišljenja da banke treba da prestanu sa ucenama, već da se drže slova zakona i da glavni argument treba da im bude korektna ponuda, jer većina ljudi ne želi da ide na sud. Prihvatanjem konverzije korisnici kredita će, kako kaže, umanjiti i štetu banke koja će je sama snositi ako ugovora o konverziji ne bude.