KORONA IZAZVALA POMAMU ZA PLEMENITIM METALIMA: Zlato ugroženo, drugi element preti da preuzme tron najtraženijeg
Značaj zlata kao faktora stabilnosti ekonomije u kriznim vremenima je široko poznat
Značaj zlata kao faktora stabilnosti ekonomije u kriznim vremenima je široko poznat, međutim, protekli meseci beleže i povećanu potrežnju za drugim metalima.
NEKOME JE KORONA DONELA BOGATSTVO: Ovo su biznisi koji su stvorili brendove i zabeležili neverovatan rast
NOVA ODLUKA VLADE: Pojačana kontrola inspekcije, osnovana radna grupa
APEL VLADAMA REGIONA: Uspostavite "zelene linije" za brže kretanje radnika
Naime, srebro se tako pokazalo kao sigurno utočište i pojedini investitori čak očekuju da će ono nadmašiti žuti metal.
Prema podacima Silver Instituta, potražnja za srebrnim kovanicama porasla je za 65 odsto tokom prva tri kvartala ove godine u odnosu na isti period lane. Do toga je došlo zbog pojačane prodaje na dva ključna tržišta kovanog novca - u Sjedinjenim Američkim Državama i Nemačkoj, pri čemu su oba zabeležila značajan dvocifreni dobitak tokom prvih devet meseci.
Posedovanje srebra na globalnom nivou poraslo je za 297 miliona unci u toku ovog perioda, gotovo utrostručujući rast u odnosu na uporedni period prošle godine.
Rast na američkom i nemačkom tržištu je delimično nadoknađen slabijom potražnjom u Indiji, posebno poslednjih meseci.
Uprkos tome, dugoočne prognoze govore da i sa pomenutim rastom koji se trenutno odigrava, industrija srebra će 2020. zabeležiti ukupan pad od 10 odsto na godišnjem nivou.
Dramatične politike monetarnog popuštanja i mere fiskalnog podsticaja sprovedene na nekoliko ključnih tržišta, a potencijalno ponovo i u SAD do kraja godine, mogle bi povećati inflatorna očekivanja, nastavljajući da daju na vrednosti plemenitih metala, zaključuju u Institutu.