KRAJ ŠTRAJKA u Nemačkoj: Poslodavci popustili, veće plate i fleksibilno radno vreme za radnike
Prva velika akcija sindikata za smanjenje radnih sati od 1984. godine
Najveći sindikat industrijskih radnika u Nemačkoj, IG Metal, postigao je dogovor s poslodavcima o platama i radnom vremenu, čime je okončan spor koji je doveo do niza 24-časovnih protesta prošle sedmice.
Pročitajte i:
Sindikat IG Metal i poslodavci u jugozapadnoj drzavi Baden-Virtemberg, jednom od nemačkih industrijskih centara, dogovorili su se rano jutros o povećanju plata od 4,3 odsto počev od 1. aprila, prenosi agencija AP.
Dogovori postignuti u jednom regionu obično se primenjuju u celoj zemlji i važe za svih oko 3,9 miliona industrijskih radnika.
Dogovor takođe obuhvata mogućnost fleksibilnog radnog vremena, što znači da će zaposleni dobiti pravo da smanje svoj fond nedeljnih radnih sati na 28 časova u trajanju do dve godine, što je bio jedan od zahteva sindikata, dok će poslodavci moći većem broju radnika nego ranije da uvedu duže radno vreme od 40-časovne nedelje.
Sporazum će važiti do marta 2020. godine.
Nemački sindikalci su prošle nedelje organizovali celodnevne štrajkove u mnogim fabrikama zahtevajući povećanje plata od 8 odsto tokom 27 meseci za 3,9 miliona metalaca i inženjerskih radnika u najvećoj evropskoj ekonomiji, navodeći kao argument najbrži rast nemačke ekonomije u šest godina i rekordno nisku nezaposlenost.
Takođe su traži da radnici koji moraju da se staraju o deci ili starijim srodnicima dobiju pravo na skraćenje radnog vremena sa 35 na 28 časova nedeljno, s tim da posle dve godine mogu da se vrate na puno radno vreme.
To je bila prva velika akcija IG Metala za smanjenje radnih sati od 1984. godine kada su radnici organizovali sedmonedeljne štrajkove kako bi dobili skraćenje nedeljnog broja radnih sati sa 40 na 35 časova.
Poslodavci su tokom pregovora nudili povećanje plata od 6,8 odsto, ali su odbijali zahtev za kraćim radnim vremenom, osim ako im ne bude omogućeno da povećaju radno vreme kada je to potrebno. Takođe su odbacili ideju da bi trebalo da daju izvesnu nadoknadu plate radnicima koji budu koristili skraćeno radno vreme.