LITAR MLEKA KAO LITAR GORIVA! Panika u komšiluku: Sirotinja neće moći da ga kupuje, samo političari
Proizvođači mleka iz Republike Srpske traže povećanje otkupne cene mleka na minimalno 1,20 KM, što je za više od 50 odsto veća od trenutne, te bi u narednom periodu mleka moglo dodatno da poskupi.
Dodatni problem predstavlja i ograničenje izvoza i povećanje cene mleka od strane Srbije, koja jedino nije zabranila da se mleko izvozi u Severnu Makedoniju i Albaniju, koje su članice "Otvorenog Balkana".
Vladimir Usorac, predsednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača mlekara Republike Srpske, istakao je da su na sastanku s proizvođačima tražili da cena bude minimalno 1,20 KM po litru.
- Trenutno prodajemo mleko od 0,53 do 0,80 KM po litru, zavisno od klase, i to nam se nikako ne isplati. Već pet godina tražimo plavi dizel, a ne dobijamo ga. Nema više ko da proizvodi mleko. I po ceni od 1,20 KM ćemo izgubiti proizvođače - rekao je Usorac za Nezavisne.
EVO ZAŠTO NEMA MLEKA NA RAFOVIMA! Oglasio se ministar Nedimović: Tako se "upada u makaze"
I GREJANJE POSKUPLJUJE! Oglasilo se Ministarstvo - ovo je preporuka kako da ipak uštedite
Dodao je da više nema uvoznog mleka, ali ni mesa.
- U maloprodaji je mleko i do 2,50 KM, a nama se plaća 0,80 KM, pa vidite koliko se uzima novca. Mleko će enormno poskupeti i sirotinja više neće moći da ga kupuje, nego samo političari koji primaju 8.000 KM platu – naveo je Usorac.
Vladimir Blagojević, portparol Privredne komore RS, rekao je da zabrana izvoza iz Srbije ne bi trebalo da napravi veće poremećaje na tržištu, s obzirom na kapacitete mleka s kojima Republika Srpska i Bosna i Hercegovina raspolažu.
- Oni ne samo da mogu da podmire domaće tržište, nego i da povećaju proizvodnju i mogućnost plasmana na inostrano tržište. Ovo je možda i šansa za domaće mlekare – rekao je Blagojević.
Ipak, s druge strane, kako kaže Blagojević, problem bi mogao biti ukoliko dođe do zabrane izvoza nekih proizvoda kojih nema u tolikim kapacitetima.
– Srbija nije zabranila izvoz u Albaniju i Severnu Makedoniju, koje su članice "Otvorenog Balkana", i one se uzajamno pomažu ukoliko dođe do nestašice nekih proizvoda u nekoj od ovih zemalja. Ovo je još jedan pokazatelj kolika je neophodnost da BiH pristupi "Otvorenom Balkanu", posebno u ovim kriznim situacijama – naglasio je Blagojević.
Zdravko Marinković, predsednik Spoljnotrgovinske komore BiH, rekao je da kada je u pitanju mlekarska industrija, treba se dugoročno razmišljati da se stočarstvo značajno razvija i subvencioniše kako bi se obezbedila sirovinska baza.
– Kada je krenula kriza vezana za Ukrajinu, bilo je problema u snabdevanju nekim robama kao što su žitarice i sirovine u toj oblasti. Tada je rečeno iz Srbije da neće biti problema za region, i Srbija se tada regionalno ponašala. Ovo što se sada dešava za mleko je odgovor na potrebe ‘Otvorenog Balkana’ i sasvim normalna objava da se ograniči izvoz na sve ostale, osim na zemlje s kojima Srbija ima otvorenu saradnju. Ovo pokazuje da bismo trebali da radimo u tom pravcu da se nađemo u društvu te trojke, jer ne znamo šta će se dešavati sa drugim robama. Poremećaji su dnevni i pitanje je kako možemo odgovoriti na to i kojim mjerama – objašnjava Marinković.
Iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH su naveli da je u prvih osam meseci iz Srbije uvezeno 5.747.026 kilograma mleka i mlečnih proizvoda ukupne vrednosti 11.238.015 KM.
– U istom periodu prošle godine uvezeno je mleka i mlečnih proizvoda u iznosu od 11.281.757 KM – rekli su iz UIO BiH.