Srpsku malinu traži pola sveta, otkupna cena sve veća, ali moguć OZBILJAN PROBLEM
Srpska zaleđena malina već ima izvoznu cenu veću od dva evra za kilogram uz stalnu tražnju i potencijalni rast cene.
Malinari bi ove sezone, prvi put posle dugog niza godina, mogli da profitiraju, ali samo ako bude imao ko da radi u malinjacima.
PET TAČAKA ZA SPAS SRPSKE PRIVREDE: Pogledajte šta podrazumeva Vučićev paket mera vredan pet milijardi evra
Sjajne vesti za sve srpske heroje: Medicinari od 1. aprila dobijaju veće plate! Poznat tačan iznos uvećanja
LEKCIJE IZ 2008. SADA ŠTITE TRŽIŠTA: Dve su ključne, a obe su sada primenjene
Predsednik Asocijacije proizvođača malina i kupina Srbije, Dobrivoje Radović, kaže da je država uradila dobar posao štiteći poljoprivredne proizvođače od zaraze, ali upozorava da u ovom periodu, kada u malinjacima treba uraditi dosta posla, od odabira i vezivanja izdanaka do đubrenja, nedostaje radne snage.
- Veoma je teško, radnika nema. U malinjacima i kupinjacima je po dvoje-troje ljudi maksimalno, jer stare ne možemo izvoditi, a mladi koji su došli iz gradova ili inostranstva su u izolaciji, tako da od njih nema pomoći. Mogućnosti su ograničene, ali je ipak oko 50 odsto radova u vezi sa ovim vremenskim periodom urađeno - priča Radović dodajući da očekuje da 20 odsto malinjaka i kupinjaka u Srbiji ostane nepripremljeno za sezonu berbe.
S druge strane, bez obzira na ograničenu proizvodnju, domaće proizvođače crvenog zlata raduju vesti da u ovom trenutku srpska malina na svetskom tržištu ima odličnu cenu, uz tendenciju rasta i tražnje i cene.
- U hladnjačama nema ni pet odsto od 60.000 tona prošlogodišnjeg roda, jer se kamioni svaki dan tovare i idu u izvoz, pošto je na svetskom tržištu tražnja sve veća, s obzirom na to da svi znaju za dobra svojstva maline u zaštiti i podizanju imuniteta. U januaru je avansna cena naše maline u izvozu bila 1,22 evra, sada mali hladnjačari izvoznicima malinu prodaju po ceni od oko 250 dinara za kilogram plus PDV, tako da u izvozu srpska malina ima cenu veću od dva evra - kaže Radović naglašavajući da sve to upućuje da će i ovosezonska malina imati dobru tražnju i cenu i u otkupu i izvozu.
Otkupna prognozirana cena maline ove godine kretaće se od 0,8 do jednog evra po kilogramu-
Radović upozorava, međutim, da proizvođači zato u narednih desetak dana moraju uraditi sve što je potrebno, jer inače za dva meseca neće imati šta da traže u malinjacima.
Inače, početkom godine Ministarstvo poljoprivrede je objavilo spisak prognoziranih otkupnih cena pojedinih najznačajnijih poljoprivrednih proizvoda, a po toj prognozi otkupna cena maline ove godine kretaće se od 0,8 do jednog evra.
S druge strane, Jovan Milinković iz Poljoprivredne stručne i savetodavne službe smatra da je, zbog vanrednog stanja i vremenskih prilika, suviše rano za prognoze, ali se slaže sa procenom malinara.
- Mislim da će otkupna cena maline biti daleko veća, jer i po izjavama hladnjačara zalihe prošlogodišnjeg roda su minimalne, dosta je izvezeno i izvozi se, tako da tržište nije zasićeno. Uz to, u Čileu roda maline zbog vremenskih neprilika gotovo da nije ni bilo, tako da će nam zbog toga i globalna tražnja ići na ruku - kaže Milinković.
Poput Radovića, i on navodi da je preduslov preduslova za uspešnu sezonu to da se poljoprivrednicima omogući da rade u uslovima vanrednog stanja.
- Proizvođačima se jednostavno mora omogućiti da rade bez ograničenja kretanja, jer se ni malina ni šljiva ne mogu posaditi, obraditi i primeniti agrotehničke mere od kuće, nego pod vedrim nebom. Poljoprivrednici su i inače najmanje rizična grupa, rad u njivama nije u velikim grupama, tako da se nadam da će država imati razumevanja za njihov apel da im se produži vreme kretanja - poručuje Milinković.
Idealna cena 1,7 evra
Prema rečima Slobodana Janičića, malinara iz osečanskog sela Lopatnja, najbolje bi bilo kada bi otkupna cena maline bila 1,7 evra po kilogramu, a kilogram kupine 80 evrocenti.
- Tada bi moglo nešto da se zaradi. Ipak, teško je proceniti kako će biti ove godine, jer sve zavisi šta će se dogoditi u naredna dva meseca, koliko će epidemija potrajati i, konačno, da li ćemo imati i berača - smatra Jančić.
Jedni profitiraju, a drugi imaju stravične gubitke: Evo na koji način korona virus utiče na biznis
Roditelji, važna vest ako vam dete polazi u školu: Zbog pandemije upis prvaka biće organizovan na ovaj način
"Moći ćemo da proizvodimo 100 respiratora dnevno" Veliki pomak u SRPSKOM ZDRAVSTVU (VIDEO)