Српску малину тражи пола света, откупна цена све већа, али могућ ОЗБИЉАН ПРОБЛЕМ
Српска залеђена малина већ има извозну цену већу од два евра за килограм уз сталну тражњу и потенцијални раст цене.
Малинари би ове сезоне, први пут после дугог низа година, могли да профитирају, али само ако буде имао ко да ради у малињацима.
ПЕТ ТАЧАКА ЗА СПАС СРПСКЕ ПРИВРЕДЕ: Погледајте шта подразумева Вучићев пакет мера вредан пет милијарди евра
Сјајне вести за све српске хероје: Медицинари од 1. априла добијају веће плате! Познат тачан износ увећања
ЛЕКЦИЈЕ ИЗ 2008. САДА ШТИТЕ ТРЖИШТА: Две су кључне, а обе су сада примењене
Председник Асоцијације произвођача малина и купина Србије, Добривоје Радовић, каже да је држава урадила добар посао штитећи пољопривредне произвођаче од заразе, али упозорава да у овом периоду, када у малињацима треба урадити доста посла, од одабира и везивања изданака до ђубрења, недостаје радне снаге.
- Веома је тешко, радника нема. У малињацима и купињацима је по двоје-троје људи максимално, јер старе не можемо изводити, а млади који су дошли из градова или иностранства су у изолацији, тако да од њих нема помоћи. Могућности су ограничене, али је ипак око 50 одсто радова у вези са овим временским периодом урађено - прича Радовић додајући да очекује да 20 одсто малињака и купињака у Србији остане неприпремљено за сезону бербе.
С друге стране, без обзира на ограничену производњу, домаће произвођаче црвеног злата радују вести да у овом тренутку српска малина на светском тржишту има одличну цену, уз тенденцију раста и тражње и цене.
- У хладњачама нема ни пет одсто од 60.000 тона прошлогодишњег рода, јер се камиони сваки дан товаре и иду у извоз, пошто је на светском тржишту тражња све већа, с обзиром на то да сви знају за добра својства малине у заштити и подизању имунитета. У јануару је авансна цена наше малине у извозу била 1,22 евра, сада мали хладњачари извозницима малину продају по цени од око 250 динара за килограм плус ПДВ, тако да у извозу српска малина има цену већу од два евра - каже Радовић наглашавајући да све то упућује да ће и овосезонска малина имати добру тражњу и цену и у откупу и извозу.
Откупна прогнозирана цена малине ове године кретаће се од 0,8 до једног евра по килограму-
Радовић упозорава, међутим, да произвођачи зато у наредних десетак дана морају урадити све што је потребно, јер иначе за два месеца неће имати шта да траже у малињацима.
Иначе, почетком године Министарство пољопривреде је објавило списак прогнозираних откупних цена појединих најзначајнијих пољопривредних производа, а по тој прогнози откупна цена малине ове године кретаће се од 0,8 до једног евра.
С друге стране, Јован Милинковић из Пољопривредне стручне и саветодавне службе сматра да је, због ванредног стања и временских прилика, сувише рано за прогнозе, али се слаже са проценом малинара.
- Мислим да ће откупна цена малине бити далеко већа, јер и по изјавама хладњачара залихе прошлогодишњег рода су минималне, доста је извезено и извози се, тако да тржиште није засићено. Уз то, у Чилеу рода малине због временских неприлика готово да није ни било, тако да ће нам због тога и глобална тражња ићи на руку - каже Милинковић.
Попут Радовића, и он наводи да је предуслов предуслова за успешну сезону то да се пољопривредницима омогући да раде у условима ванредног стања.
- Произвођачима се једноставно мора омогућити да раде без ограничења кретања, јер се ни малина ни шљива не могу посадити, обрадити и применити агротехничке мере од куће, него под ведрим небом. Пољопривредници су и иначе најмање ризична група, рад у њивама није у великим групама, тако да се надам да ће држава имати разумевања за њихов апел да им се продужи време кретања - поручује Милинковић.
Идеална цена 1,7 евра
Према речима Слободана Јаничића, малинара из осечанског села Лопатња, најбоље би било када би откупна цена малине била 1,7 евра по килограму, а килограм купине 80 евроценти.
- Тада би могло нешто да се заради. Ипак, тешко је проценити како ће бити ове године, јер све зависи шта ће се догодити у наредна два месеца, колико ће епидемија потрајати и, коначно, да ли ћемо имати и берача - сматра Јанчић.
Једни профитирају, а други имају стравичне губитке: Ево на који начин корона вирус утиче на бизнис
Родитељи, важна вест ако вам дете полази у школу: Због пандемије упис првака биће организован на овај начин
"Моћи ћемо да производимо 100 респиратора дневно" Велики помак у СРПСКОМ ЗДРАВСТВУ (ВИДЕО)