Marko Čadež: "Otvoreni Balkan doneo novo poverenje između lidera u regionu"
Regionalna inicijativa Otvoreni Balkan donela je, osim olakšica za privredu i građane, novo poverenje između lidera Srbije, Albanije i Severne Makedonije, što je jako važno jer delimo iste probleme, izjavio je Marko Čadež, predsednik Privredne komore Srbije.
Marko Čadež, predsednik Privredne komore Srbije, ukazao je na veliki značaj zajedničkog nastupa na današnjem samitu u Briselu Aleksandra Vučića, Edija Rame i Dimitra Kovačevskog.
- Kada gledamo odnos EU prema regionu i regiona prema Uniji vidimo da se problemi Beograda, Tirane i Skoplja sa Briselom mnogo ne razlikuju. Ono što je zaista važno jeste da EU sagleda na jedan novi način region, kako i koji pristup može da se promeni u odnosu na ono što smo imali u proteklih 30 godina - rekao je Čadež za Radio televizuju Srbije (RTS).
POSKUPELO GORIVO: Ovo su nove cene dizela i benzina na srpskim pumpama
"U VELIKOM SMO PROBLEMU..." Vučić objavio MRAČNE PROGNOZE za zimu: Srbija više neće moći da kupuje STRUJU?
PENZIJE VEĆE I DO 30.000 DINARA: Vučić lepim vestima obradovao penzionere - ovo je detaljan spisak koliko će ko dobiti povišicu
Podseća na predlog poslovne zajednice celog regiona, ne samo Otvorenog Balkana, a to je put u nekoliko koraka ka punopravnom članstvu, da EU ponudi regionu Evropsku ekonomsku zajednicu, kako bi naša privreda i građani uživali u četiri slobode poput Islanda i Norveške. Takođe, Austrija, Švedska i Finska pre punopravnog članstva ušle su u Evropsku ekonomsku zajenicu.
- To znači da imamo pristup jedinstvenom tržištu da naše kompanije mogu mnogo više da rade, da imaju nove poslove i budu konkurentnije. Znamo da to nije lako, da se o tome razgovara u zajednici sa 27 članica, ali jedna od tema samita u Briselu je upravo inovativni način za proširenje - dodao je Čadež.
Govoreći o ratu u Ukrajini i uticaju tih događaja na globlanu ekonomiju i srpsku privredu, predsednik PKS ističe da nismo izolovani, ali da se ekonomija Srbije dobro drži, da četveromesečni podaci pokazuju da nam je izvoz porastao za 27 odsto najviše u EU, ali i uvoz, uglavnom energenta, što je znak da se Vlada Srbije priprema za predstojeći nestabilan period. Navodi da se za srpske privrednike i kompanije traže i alternativna tržišta kao što su Egipat, Saudijska Arabija i druga.
Situacija u maloprodaji u Srbiji je, po rečima Čadeža, stabilna, hrane ima dovoljno, brašna, ulja, šećera i svih drugih namirnica i ne treba očekivati neku nestabilnost.
- PKS prati svaki dan potražnju u maloprodaji, prvi udar se smirio, potražnja se stabilizovala nema potrebe za zalihama i da građani razmišljaju da li će biti hrane - ukazao je Čadež.
Ono na šta se teško može uticati jeste inflacija, sa kojom se suočavaju sve ekonomije, a na koju utiče rast energenata na globalnom nivou. - Mi nismo izolovano ostrvo, sve zemlje sveta se bore sa inflacijom. Cena kredita je veća, ali i pokušaji da se smanji inflacija mogu da dovedu do manje dinamike u privredi - objašnjava predsednik PKS.
Govoreći o kandidaturi Beograda za specijalizovanu izložbu Expo 2027 ističe da bi to bila velika prilika za naš glavni grad i za Srbiju da se predstave kao regionalni hab i čvorište. O kandidatu za Expo 2027 odlučivaće se sledeće godine, a dobijanje kandidature značilo bi i velika ulaganja u našu infrastrukturu, hotele, kongresne centre, rekao je Čadež.
Podseća na potpisivanje Sporazuma o franšizi francuske kompanije Akor i naše Promont grupe što će omogućiti dalji razvoj turizma naše zemlje, malih i srednjih preduzeća povezanih sa ovim banjskim kompleksom na Fruškoj Gori, ali biti i dodatni adut za Expo 2027.
BONUS VIDEO: Ukrajinski dronovi "love" ruske vojnike noću