Марко Чадеж: "Отворени Балкан донео ново поверење између лидера у региону"
Регионална иницијатива Отворени Балкан донела је, осим олакшица за привреду и грађане, ново поверење између лидера Србије, Албаније и Северне Македоније, што је јако важно јер делимо исте проблеме, изјавио је Марко Чадеж, председник Привредне коморе Србије.
Марко Чадеж, председник Привредне коморе Србије, указао је на велики значај заједничког наступа на данашњем самиту у Бриселу Александра Вучића, Едија Раме и Димитра Ковачевског.
- Када гледамо однос ЕУ према региону и региона према Унији видимо да се проблеми Београда, Тиране и Скопља са Бриселом много не разликују. Оно што је заиста важно јесте да ЕУ сагледа на један нови начин регион, како и који приступ може да се промени у односу на оно што смо имали у протеклих 30 година - рекао је Чадеж за Радио телевизују Србије (РТС).
ПОСКУПЕЛО ГОРИВО: Ово су нове цене дизела и бензина на српским пумпама
"У ВЕЛИКОМ СМО ПРОБЛЕМУ..." Вучић објавио МРАЧНЕ ПРОГНОЗЕ за зиму: Србија више неће моћи да купује СТРУЈУ?
ПЕНЗИЈЕ ВЕЋЕ И ДО 30.000 ДИНАРА: Вучић лепим вестима обрадовао пензионере - ово је детаљан списак колико ће ко добити повишицу
Подсећа на предлог пословне заједнице целог региона, не само Отвореног Балкана, а то је пут у неколико корака ка пуноправном чланству, да ЕУ понуди региону Европску економску заједницу, како би наша привреда и грађани уживали у четири слободе попут Исланда и Норвешке. Такође, Аустрија, Шведска и Финска пре пуноправног чланства ушле су у Европску економску зајеницу.
- То значи да имамо приступ јединственом тржишту да наше компаније могу много више да раде, да имају нове послове и буду конкурентније. Знамо да то није лако, да се о томе разговара у заједници са 27 чланица, али једна од тема самита у Бриселу је управо иновативни начин за проширење - додао је Чадеж.
Говорећи о рату у Украјини и утицају тих догађаја на глоблану економију и српску привреду, председник ПКС истиче да нисмо изоловани, али да се економија Србије добро држи, да четверомесечни подаци показују да нам је извоз порастао за 27 одсто највише у ЕУ, али и увоз, углавном енергента, што је знак да се Влада Србије припрема за предстојећи нестабилан период. Наводи да се за српске привреднике и компаније траже и алтернативна тржишта као што су Египат, Саудијска Арабија и друга.
Ситуација у малопродаји у Србији је, по речима Чадежа, стабилна, хране има довољно, брашна, уља, шећера и свих других намирница и не треба очекивати неку нестабилност.
- ПКС прати сваки дан потражњу у малопродаји, први удар се смирио, потражња се стабилизовала нема потребе за залихама и да грађани размишљају да ли ће бити хране - указао је Чадеж.
Оно на шта се тешко може утицати јесте инфлација, са којом се суочавају све економије, а на коју утиче раст енергената на глобалном нивоу. - Ми нисмо изоловано острво, све земље света се боре са инфлацијом. Цена кредита је већа, али и покушаји да се смањи инфлација могу да доведу до мање динамике у привреди - објашњава председник ПКС.
Говорећи о кандидатури Београда за специјализовану изложбу Expo 2027 истиче да би то била велика прилика за наш главни град и за Србију да се представе као регионални хаб и чвориште. О кандидату за Expo 2027 одлучиваће се следеће године, а добијање кандидатуре значило би и велика улагања у нашу инфраструктуру, хотеле, конгресне центре, рекао је Чадеж.
Подсећа на потписивање Споразума о франшизи француске компаније Акор и наше Промонт групе што ће омогућити даљи развој туризма наше земље, малих и средњих предузећа повезаних са овим бањским комплексом на Фрушкој Гори, али бити и додатни адут за Expo 2027.
БОНУС ВИДЕО: Украјински дронови "лове" руске војнике ноћу