Mask predlaže da kupi Tviter po prvobitnoj ceni od 54,20 dolara po akciji
Mask je mesecima pokušavao da odustane od svog ugovora o preuzimanju Tvitera
Ilon Mask je oživeo svoju ponudu za Tvitter Inc. po prvobitnoj ponuđenoj ceni od 54,20 dolara po akciji, potencijalno izbegavši raspravu u sudnici oko jedne od najspornijih akvizicija u novijoj istoriji.
STRAHOVITA EKSPLOZIJA U FABRICI ORUŽJA: "Od siline udara telo jednog od trojice radnika odbačeno veoma daleko"
ZBOG NAPADA NA POLICAJCA IDE NA ROBIJU: Rusija osudila bivšeg američkog marinca
KONAČNO IDENTIFIKOVANO TELO UBIJENE DEVOJKE (17) Napredna tehnologija rešila slučaj star skoro pola veka
Mask je taj predlog izneo u pismu Tviteru, prema ljudima koji su upoznati sa tim, koji su tražili da se ne identifikuju razgovarajući o poverljivim informacijama. Akcije na Tviteru porasle su za čak 18 odsto na vestima, a trgovanje je od tada zaustavljeno. Mask i predstavnici Tvitera sa sedištem u San Francisku nisu odgovorili na zahteve za komentarisanje pisma ili da li će kompanija prihvatiti predlog.
Maskov predlog da se uskladi sa prvobitnim uslovima ugovora znači da se Tviter suočava sa budućnošću pod vođstvom milijardera koji je proveo mesece javno kritikujući njegov menadžment, preispitujući njegovu vrednost i menjajući mišljenje. To takođe znači da njegove sporne tvrdnje - da je Tviter lagao o tome koji procenat korisnika su botovi, na primer - verovatno neće biti ispitani u sudnici.
Mask je mesecima pokušavao da odustane od svog ugovora o preuzimanju Tvitera, potpisanog u aprilu. Milijarder je počeo da pokazuje znake kajanja kupca ubrzo nakon što je dogovor objavljen, navodeći da ga je Tviter obmanuo o veličini njegove korisničke baze i rasprostranjenosti automatizovanih naloga poznatih kao botovi.
Mask je formalno odustao od sporazuma u julu, a Tviter ga je tužio sudu u Delaveru kako bi ga primorao da nastavi sa kupovinom. Suđenje bi trebalo da počne 17. oktobra. U nedeljama koje su trajale uoči tog obračuna, advokati obe strane su ispalili kanonade sudskih poziva jedni na druge sa ciljem da izbace svedočenja i dokaze.
Maskova strana je morala da pokaže da je Tviter prekršio uslove sporazuma. Tviter je naveo da je Mask koristio problem s botovima kao izgovor za odustajanje od dogovora koji više nije smatrao ekonomski opravdanim.
Maskov pravni tim je stekao osećaj da slučaj ne ide dobro, pošto je sudija Katalin St. Dž. Mekormik više puta stajala na strani Tvitera u pretpretresnim presudama, prema jednoj poznatoj osobi. Čak i sa kasnim pojavljivanjem uzbunjivača na Tviteru koji je tvrdio da rukovodioci nisu bili prisutni u vezi sa pitanjima bezbednosti i botova, postojala je zabrinutost da Maskova strana neće moći da dokaže materijalno štetno dejstvo, pravni standard potreban za napuštanje ugovora.
Unutar Tvitera u utorak, mnogi zaposleni su sedeli na prezentacijama planiranja za 2023. kada su vesti prvi put počele da kruže, prema više izvora. Mnogi zaposleni su se protivili ideji da rade za Maska, koji je otvoreno ismejan i kritikovan na internim kanalima Slack od potpisivanja ugovora.
Akcionari Tvitera glasali su 13. septembra da prihvate ponudu za otkup pošto ju je Mask podneo. Kompanija je tada saopštila da je 98,6 odsto glasova bilo za sporazum. Mask, najveći akcionar Tvitera, uopšte nije glasao, prema dvojici ljudi upoznatih sa njegovom odlukom. Mask je posedovao skoro 10 odsto Tvitera - više od 73 miliona akcija - kada je pristao da kupi kompaniju.
Mask bi trebalo da odgovori na pitanja o sporazumu u Ostinu u Teksasu od 6. do 7. oktobra, prema sudskom podnesku od utorka. Glavni izvršni direktor Tvitera Parag Agraval trebalo je da da svoju izjavu u ponedeljak, prenosi Blumberg.