Маск предлаже да купи Твитер по првобитној цени од 54,20 долара по акцији
Маск је месецима покушавао да одустане од свог уговора о преузимању Твитера
Илон Маск је оживео своју понуду за Tvitter Инц. по првобитној понуђеној цени од 54,20 долара по акцији, потенцијално избегавши расправу у судници око једне од најспорнијих аквизиција у новијој историји.
СТРАХОВИТА ЕКСПЛОЗИЈА У ФАБРИЦИ ОРУЖЈА: "Од силине удара тело једног од тројице радника одбачено веома далеко"
ЗБОГ НАПАДА НА ПОЛИЦАЈЦА ИДЕ НА РОБИЈУ: Русија осудила бившег америчког маринца
КОНАЧНО ИДЕНТИФИКОВАНО ТЕЛО УБИЈЕНЕ ДЕВОЈКЕ (17) Напредна технологија решила случај стар скоро пола века
Маск је тај предлог изнео у писму Твитеру, према људима који су упознати са тим, који су тражили да се не идентификују разговарајући о поверљивим информацијама. Акције на Твитеру порасле су за чак 18 одсто на вестима, а трговање је од тада заустављено. Маск и представници Твитера са седиштем у Сан Франциску нису одговорили на захтеве за коментарисање писма или да ли ће компанија прихватити предлог.
Масков предлог да се усклади са првобитним условима уговора значи да се Твитер суочава са будућношћу под вођством милијардера који је провео месеце јавно критикујући његов менаџмент, преиспитујући његову вредност и мењајући мишљење. То такође значи да његове спорне тврдње - да је Твитер лагао о томе који проценат корисника су ботови, на пример - вероватно неће бити испитани у судници.
Маск је месецима покушавао да одустане од свог уговора о преузимању Твитера, потписаног у априлу. Милијардер је почео да показује знаке кајања купца убрзо након што је договор објављен, наводећи да га је Твитер обмануо о величини његове корисничке базе и распрострањености аутоматизованих налога познатих као ботови.
Маск је формално одустао од споразума у јулу, а Твитер га је тужио суду у Делаверу како би га приморао да настави са куповином. Суђење би требало да почне 17. октобра. У недељама које су трајале уочи тог обрачуна, адвокати обе стране су испалили канонаде судских позива једни на друге са циљем да избаце сведочења и доказе.
Маскова страна је морала да покаже да је Твитер прекршио услове споразума. Твитер је навео да је Маск користио проблем с ботовима као изговор за одустајање од договора који више није сматрао економски оправданим.
Масков правни тим је стекао осећај да случај не иде добро, пошто је судија Каталин Ст. Џ. Мекормик више пута стајала на страни Твитера у претпретресним пресудама, према једној познатој особи. Чак и са касним појављивањем узбуњивача на Твитеру који је тврдио да руководиоци нису били присутни у вези са питањима безбедности и ботова, постојала је забринутост да Маскова страна неће моћи да докаже материјално штетно дејство, правни стандард потребан за напуштање уговора.
Унутар Твитера у уторак, многи запослени су седели на презентацијама планирања за 2023. када су вести први пут почеле да круже, према више извора. Многи запослени су се противили идеји да раде за Маска, који је отворено исмејан и критикован на интерним каналима Слацк од потписивања уговора.
Акционари Твитера гласали су 13. септембра да прихвате понуду за откуп пошто ју је Маск поднео. Компанија је тада саопштила да је 98,6 одсто гласова било за споразум. Маск, највећи акционар Твитера, уопште није гласао, према двојици људи упознатих са његовом одлуком. Маск је поседовао скоро 10 одсто Твитера - више од 73 милиона акција - када је пристао да купи компанију.
Маск би требало да одговори на питања о споразуму у Остину у Тексасу од 6. до 7. октобра, према судском поднеску од уторка. Главни извршни директор Твитера Параг Агравал требало је да да своју изјаву у понедељак, преноси Блумберг.