Najkorišćenija novčanica odlazi u istoriju: Poznat datum kada više nećete moći da je koristite
Kako prenose svetski mediji, ova američka novčanica će otići u istoriju.
Kako se svet sve više okreće digitalnim sistemima plaćanja, budućnost fizičkog novca dolazi pod sve veću pažnju. Nedavne rasprave sugerišu da bi ova novčanica mogla biti ukinuta, vođena porastom digitalnih valuta i promenama u potrošačkom ponašanju. Ipak, novčanica od 100 dolara ostaje tu barem za sada, uz neke nove promene na putu.
Federalne rezerve (Fed) i Kancelarija za graviranje i štampanje rade zajedno sa Savetodavnom komitetom za prevenciju falsifikata (ACD) i Tajnom službom na povećanju sigurnosnih karakteristika i poboljšanju mera identifikacije. Trenutni cilj je da se nastavi očuvanje značaja valute i ojača njena monetarna vrednost.
Trenutno, novčanica od 100 dolara je najveća denominacija u Sjedinjenim Američkim Državama, koju krasi slika jedne od najomiljenijih američkih ličnosti, naučnika i državnika Benjamina Franklina. Benjamin Franklin je jedna od najistaknutijih ličnosti vezanih za Sjedinjene Američke Države. On je bio ne samo jedan od otaca osnivača i pomogao u sastavljanju Američke deklaracije o nezavisnosti, već je i izumeo gromobran.
Nova novčanica od 100 dolara počinje sa cirkulacijom 2034. godine
Izveštaji iz Federalnih rezervi i Kancelarije za graviranje, zajedno sa uvidima iz ACD-a i Tajne službe, ukazuju na to da se preuređena novčanica od 100 dolara očekuje u cirkulaciji između 2034. i 2038. godine. Američki dolar je tokom istorije prošao kroz više promena. Najpoznatije, novčanica od jednog dolara zadržala je sliku Džordža Vašingtona od svog nastanka 1876. godine.
Banku Amerike osnovao je Aleksandar Hamilton 1791. godine, što je mesto gde su novčanice kakve danas poznajemo prvi put počele da se koriste. Ovaj novi dizajn će biti četvrti redizajn novčanice od 100 dolara u poslednjih 100 godina.
Najnovija verzija ušla je u cirkulaciju 2013. godine. Odabir Franklina za prednju stranu novčanice predstavlja američki san o skromnim počecima i bogatstvu, što je životna priča Franklina.
Budućnost gotovine u bezgotovinskoj ekonomiji?
Kako bezgotovinske i otvorene banke nastavljaju da rastu, mnogi se pitaju da li će gotovina i dalje biti realnost za bankarstvo. Digitalna plaćanja poput Apple Pay-a postaju sve popularnija kako bi se obezbedile sigurnije i lakše transakcije. Međutim, neki ne veruju u online bankarstvo i preferiraju da drže svoj novac u gotovini. Gotovina je dugo bila osnovni oblik finansijskih transakcija, i ne žele svi lako da je se odreknu.
Pogodnost mobilnih novčanika, bezkontaktnih plaćanja i kriptovaluta posebno privlači mlađe generacije, koje cene brzinu i efikasnost. Ipak, ovaj prelaz postavlja važna pitanja o pristupačnosti, privatnosti i bezbednosti, posebno za one koji se oslanjaju na gotovinu, kao što su starije osobe i pojedinci u ruralnim područjima, pa čak i nelegalni imigranti u zemlji.
Dok vlada istražuje potencijal centralnih digitalnih valuta (CBDC) i potražnja za gotovinom nastavlja da opada, uloga fizičkog novca u našim ekonomijama mogla bi značajno da se promeni, potencijalno smanjujući njegovu prisutnost u finansijskom pejzažu. Na kraju, iako gotovina možda neće potpuno nestati, njena funkcija i značaj mogli bi se drastično promeniti u narednim godinama.
Osnovna poruka je da treba da se pripremimo za svet u kojem online plaćanja postaju norma.
Novi sajber bezbednosni pretnji sigurno će se pojaviti tokom ovog procesa, i od suštinske je važnosti da ostanete oprezni prilikom online bankarstva. Novčanica od 100 dolara ostaje tu za sada, ali "gotovina je kralj" više nije apsolutna istina. Ipak, trebalo bi razmisliti o tome da uvek imate malo gotovine kod sebe za slučaj nužde.