Најкоришћенија новчаница одлази у историју: Познат датум када више нећете моћи да је користите
Како преносе светски медији, ова америчка новчаница ће отићи у историју.
Како се свет све више окреће дигиталним системима плаћања, будућност физичког новца долази под све већу пажњу. Недавне расправе сугеришу да би ова новчаница могла бити укинута, вођена порастом дигиталних валута и променама у потрошачком понашању. Ипак, новчаница од 100 долара остаје ту барем за сада, уз неке нове промене на путу.
Федералне резерве (Фед) и Канцеларија за гравирање и штампање раде заједно са Саветодавном комитетом за превенцију фалсификата (АЦД) и Тајном службом на повећању сигурносних карактеристика и побољшању мера идентификације. Тренутни циљ је да се настави очување значаја валуте и ојача њена монетарна вредност.
Тренутно, новчаница од 100 долара је највећа деноминација у Сједињеним Америчким Државама, коју краси слика једне од најомиљенијих америчких личности, научника и државника Бењамина Франклина. Бењамин Франклин је једна од најистакнутијих личности везаних за Сједињене Америчке Државе. Он је био не само један од отаца оснивача и помогао у састављању Америчке декларације о независности, већ је и изумео громобран.
Нова новчаница од 100 долара почиње са циркулацијом 2034. године
Извештаји из Федералних резерви и Канцеларије за гравирање, заједно са увидима из АЦД-а и Тајне службе, указују на то да се преуређена новчаница од 100 долара очекује у циркулацији између 2034. и 2038. године. Амерички долар је током историје прошао кроз више промена. Најпознатије, новчаница од једног долара задржала је слику Џорџа Вашингтона од свог настанка 1876. године.
Банку Америке основао је Александар Хамилтон 1791. године, што је место где су новчанице какве данас познајемо први пут почеле да се користе. Овај нови дизајн ће бити четврти редизајн новчанице од 100 долара у последњих 100 година.
Најновија верзија ушла је у циркулацију 2013. године. Одабир Франклина за предњу страну новчанице представља амерички сан о скромним почецима и богатству, што је животна прича Франклина.
Будућност готовине у безготовинској економији?
Како безготовинске и отворене банке настављају да расту, многи се питају да ли ће готовина и даље бити реалност за банкарство. Дигитална плаћања попут Apple Pay-a постају све популарнија како би се обезбедиле сигурније и лакше трансакције. Међутим, неки не верују у online банкарство и преферирају да држе свој новац у готовини. Готовина је дуго била основни облик финансијских трансакција, и не желе сви лако да је се одрекну.
Погодност мобилних новчаника, безконтактних плаћања и криптовалута посебно привлачи млађе генерације, које цене брзину и ефикасност. Ипак, овај прелаз поставља важна питања о приступачности, приватности и безбедности, посебно за оне који се ослањају на готовину, као што су старије особе и појединци у руралним подручјима, па чак и нелегални имигранти у земљи.
Док влада истражује потенцијал централних дигиталних валута (ЦБДЦ) и потражња за готовином наставља да опада, улога физичког новца у нашим економијама могла би значајно да се промени, потенцијално смањујући његову присутност у финансијском пејзажу. На крају, иако готовина можда неће потпуно нестати, њена функција и значај могли би се драстично променити у наредним годинама.
Основна порука је да треба да се припремимо за свет у којем online плаћања постају норма.
Нови сајбер безбедносни претњи сигурно ће се појавити током овог процеса, и од суштинске је важности да останете опрезни приликом online банкарства. Новчаница од 100 долара остаје ту за сада, али "готовина је краљ" више није апсолутна истина. Ипак, требало би размислити о томе да увек имате мало готовине код себе за случај нужде.