NAJVEĆA EVROPSKA SILA NA KOLENIMA: Nemačka upala u veliku krizu, kako će ekonomski pad uticati na Srbiju?
S druge strane, veoma je značajna i činjenica da oko 400 nemačkih kompanija u Srbiji zapošljava oko 60.000 ljudi
Mnoge firme u Nemačkoj nalaze se na korak od bankrota i opstaju samo zahvaljujući pomoći države, a ekonomski eksperti procenjuju da se radi o 25.000 preduzeća, najčešće onih manjih iz sektora građevinarstva, usluga i trgovine.
Finansijska pomoć po sistemu "kap po kap" bila je i još uvek je strategija kojom Nemačka pokušava da ublaži žestoke posledice korona krize.
BLIŽI SE SEZONA PUTOVANJA, HOĆE LI BITI POTREBAN ILI NE? Sve što treba da znate o kovid pasošu
DOBRE VESTI ZA SRPSKE POLJOPRIVREDNIKE: Veliko svetsko tržište zainteresovano za naše organske proizvode
PREVARA IZA POPUSTA U ONLAJN PRODAVNICAMA: Sniženim cenama mame kupce, a onda otkriju posebnu "CAKU"
Ona, međutim, samo odlaže bankrot, te ekonomski stručnjaci strahuju da bi to moglo da se završi talasom gašenja čim država prestane da pomaže. I sve to je poruka i za Srbiju i za Srbe koji žive i rade u Nemačkoj, i to iz tri ugla.
O ekonomskoj vezi Srbije i Nemačke dovoljno govore brojke - izvoz robe iz naše zemlje u najveću ekonomiju Evropske unije godišnje raste i do 190 miliona evra i iznosi oko 1,7 milijardi evra. Izvoz Srbije u Nemačku čini oko 14 odsto ukupnog izvoza, te nam je Nemačka, pored Italije, najveći spoljnotrgovinski partner.
S druge strane, veoma je značajna i činjenica da oko 400 nemačkih kompanija u Srbiji zapošljava oko 60.000 ljudi. U Privrednoj komori Srbije više puta su isticali da je ta brojka čak i duplo veća, jer postoje srpske firme koje dostavljaju robu tim preduzećima.
I treće, u Nemačkoj živi i radi oko 300.000 Srba. Mnogi od njih mesecima ne rade ili rade skraćeno jer su u Nemačkoj na udaru upravo sektori gde su naši građani i najviše zaposleni.
Da je srpska ekonomska aktivnost pod snažnim uticajem onoga šta se dešava u Evrozoni, ocenio je je još na početku krize predsednik Saveza ekonomista Srbije Aleksandar Vlahović. On je više puta isticao da ekonomija Srbije zavisi od brzine oporavka Evropske unije.
- Dakle, sve i da pobedimo koronu, ako EU ne bude imala jasnu strategiju daljeg opstanka i razvoja bojim se da će i Srbija biti u problemu, jer je naša ekonomska aktivnost pod snažnim uticajem onoga šta se dešava u Evrozoni - kazao je Vlahović.
Nemačka
Mere zatvaranja koje su u Nemačkoj uvedene početkom novembra prošle godine i dalje su skoro sve na snazi. Dakle, punih pet meseci, privreda ima "omču oko vrata".
Juče se pojavila informacija da vlasti u Nemačkoj pripremaju odluku o postepenom popuštanju epidemioloških mera, ali da se pravila mogu ponovo pooštriti ako broj zaražavanja sa Kovid 19 počne da se povećava.
Prema novom planu vlade od 8. marta moći će da se okuplja najviše pet osoba iz dva domaćinstva, izuzev dece mlađe od 14 godina, a cvećare i knjižare, baštenski centri, kao i uslužni saloni za negu takođe će moći ponovo da se otvore od tog datuma, prenosi Rojters.
- Broj preduzetnika koji su nezadovoljni radom nemačke vlade u konstantnom je porastu - kaže Markus Jerger, direktor Nemačkog udruženja srednjih preduzeća (BVMW). Srednji preduzetnici kritikuju to što je prijavljivanje za pomoć koju je obezbedilo ministarstvo previše birokratski organizovano i previše komplikovano.
Alarm su uključila i mnoga privredna udruženja, jer najveći deo novembarske i decembarske pomoći još uvek nije stigao do kompanija.