НАЈВЕЋА ЕВРОПСКА СИЛА НА КОЛЕНИМА: Немачка упала у велику кризу, како ће економски пад утицати на Србију?
С друге стране, веома је значајна и чињеница да око 400 немачких компанија у Србији запошљава око 60.000 људи
Многе фирме у Немачкој налазе се на корак од банкрота и опстају само захваљујући помоћи државе, а економски експерти процењују да се ради о 25.000 предузећа, најчешће оних мањих из сектора грађевинарства, услуга и трговине.
Финансијска помоћ по систему "кап по кап" била је и још увек је стратегија којом Немачка покушава да ублажи жестоке последице корона кризе.
БЛИЖИ СЕ СЕЗОНА ПУТОВАЊА, ХОЋЕ ЛИ БИТИ ПОТРЕБАН ИЛИ НЕ? Све што треба да знате о ковид пасошу
ДОБРЕ ВЕСТИ ЗА СРПСКЕ ПОЉОПРИВРЕДНИКЕ: Велико светско тржиште заинтересовано за наше органске производе
ПРЕВАРА ИЗА ПОПУСТА У ОНЛАЈН ПРОДАВНИЦАМА: Сниженим ценама маме купце, а онда открију посебну "ЦАКУ"
Она, међутим, само одлаже банкрот, те економски стручњаци страхују да би то могло да се заврши таласом гашења чим држава престане да помаже. И све то је порука и за Србију и за Србе који живе и раде у Немачкој, и то из три угла.
О економској вези Србије и Немачке довољно говоре бројке - извоз робе из наше земље у највећу економију Европске уније годишње расте и до 190 милиона евра и износи око 1,7 милијарди евра. Извоз Србије у Немачку чини око 14 одсто укупног извоза, те нам је Немачка, поред Италије, највећи спољнотрговински партнер.
С друге стране, веома је значајна и чињеница да око 400 немачких компанија у Србији запошљава око 60.000 људи. У Привредној комори Србије више пута су истицали да је та бројка чак и дупло већа, јер постоје српске фирме које достављају робу тим предузећима.
И треће, у Немачкој живи и ради око 300.000 Срба. Многи од њих месецима не раде или раде скраћено јер су у Немачкој на удару управо сектори где су наши грађани и највише запослени.
Да је српска економска активност под снажним утицајем онога шта се дешава у Еврозони, оценио је је још на почетку кризе председник Савеза економиста Србије Александар Влаховић. Он је више пута истицао да економија Србије зависи од брзине опоравка Европске уније.
- Дакле, све и да победимо корону, ако ЕУ не буде имала јасну стратегију даљег опстанка и развоја бојим се да ће и Србија бити у проблему, јер је наша економска активност под снажним утицајем онога шта се дешава у Еврозони - казао је Влаховић.
Немачка
Мере затварања које су у Немачкој уведене почетком новембра прошле године и даље су скоро све на снази. Дакле, пуних пет месеци, привреда има "омчу око врата".
Јуче се појавила информација да власти у Немачкој припремају одлуку о постепеном попуштању епидемиолошких мера, али да се правила могу поново пооштрити ако број заражавања са Ковид 19 почне да се повећава.
Према новом плану владе од 8. марта моћи ће да се окупља највише пет особа из два домаћинства, изузев деце млађе од 14 година, а цвећаре и књижаре, баштенски центри, као и услужни салони за негу такође ће моћи поново да се отворе од тог датума, преноси Ројтерс.
- Број предузетника који су незадовољни радом немачке владе у константном је порасту - каже Маркус Јергер, директор Немачког удружења средњих предузећа (BVMW). Средњи предузетници критикују то што је пријављивање за помоћ коју је обезбедило министарство превише бирократски организовано и превише компликовано.
Аларм су укључила и многа привредна удружења, јер највећи део новембарске и децембарске помоћи још увек није стигао до компанија.