NEMA SPASA ZA POSRNULI KONCERN: Agrokor rasprodaje deo imovine, mnoge firme na listi
Vanredna uprava predstavila plan poslovanja do 2020.
Agrokor planira da proda niz svojih preduzeća kako bi smanjio svoj dug od 56 milijardi kuna (7,4 milijarde evra), objavljeno je danas u sedištu hrvatskog koncerna gde je vanredna uprava predstavila plan poslovanja do 2020. godine.
Todorić na blogu optužio hrvatsku vladu: Oteli ste mi privatnu svojinu!
Maloprodaja u sastavu koncerna biće podvrgnuta značajnom restrukturiranju, sektor prehrane će nastaviti da raste i optimizira dobit pre kamata, oporezivanja, deprecijacije i amortizacije (EBITDA), poljoprivreda će realizovati prinose iz ranijih kapitalnih investicija, dok će imovina Agrokor Portfolio Holdingsa (APH) biti rasprodata, a zaposleni Agrokora d.d. premešteni u osnovne delatnosti, prema danas predstavljenom planu održivosti za Agrokor.
Kako izveštava Poslovni dnevnik, najvećim promenama će biti podvrgnuta maloprodaja, koju čine Merkator, Konzum, Velpro, Tisak, kao i poslovanje u BiH.
Plan predviđa svođenje poslovanja na primerenu veličinu, eliminaciju neosnovnog poslovanja i "nepopustljivo" fokusiranje na restrukturiranje, poručio je na konferenciji za medije vanredni poverenik Ante Ramljak sa savetnicima.
Do 2021. godine, kako se predviđa planom, prihodi u segmentu maloprodaje biće smanjeni za 8,0 posto u odnosu na 2016, a u istom periodu EBITDA trebalo bi da poraste za čak 338 posto, sa 50 na 218 miliona kuna (29 miliona evra).
Takođe se očekuje da će maloprodaja između 2018. i 2021. generisati 784 miliona evra slobodnog novčanog toka. Trošak restrukturiranja maloprodaje procenjuje se na 14 miliona evra.
Šest razloga zbog kojih mora da ode: Hrvatski mediji skidaju Plenkovića s vlasti
Poslovna grupa Prehrana, koju čine četiri delatnosti – pića, smrznuta hrana, ulja i meso i 21 pravni subjekt među kojima su i Jamnica, Sarajevski Kiseljak, Ledo, PIK Vrbovec i drugi, nastaviće rast i pritom optimizovati EBITDA. Ta delatnosti, prema podacima vanredne uprave, činila je 64 posto ukupne realizirane EBITDA Agrokora u 2016. godini.
Realizacijom plana u segmentu Prehrane do 2021. prihodi bi u odnosu na 2016. trebalo da porastu za oko 14 odsto, EBITDA za 24 posto, a očekuje se da bi taj segment u tom razdoblju mogao da generiše 470 miliona evra slobodnog novčanog toka. Trošak restrukturiranja Prehrane procenjuje se na osam miliona evra.
Poljoprivreda, koju čine tri kompanije (Belje, Vupik i PIK Vinkovci), koje zajednički kontrolišu više od 32 hiljade hektara obradivih površina u istočnoj Hrvatskoj, od čega je 95 posto u državnom vlasništvu, realizovaće prinose iz prošlih kapitalnih investicija i usredsrediće se na generisanje EBITDA kroz konsolidaciju poslovnih aktivnosti i poboljšanje učinkovitosti proizvodnje.
Rugala se šerpa loncu: Todorić traži od Plenkovića da pokaže ugovor javnosti
Od 2005. do danas u taj segment je uloženo 380 miliona evra vlastitih sredstava, i kako se navodi u planu održivosti, te delatnosti osiguravaju preko potrebna radna mesta u nerazvijenom području istočne Hrvatske i indirektno igraju značajnu ulogu u vladinoj strategiji osiguranja snabdevanja hranom.
Restrukturiranje segmenta poljoprivrede rezultiralo bi 15 posto manjim prihodima 2021. godine u odnosu na 2016., ali i za 74 posto višom EBITDA.
Očekuje se da će Poljoprivreda u tom razdoblju generisati 155 miliona evra slobodnog novčanog toka, a troškovi restrukturiranja procenjeni su na dva miliona evra.
Segment APH-a obuhvata 80 društava van osnovne delatnosti Grupe, kao što su putovanja, ugostiteljstvo, energetika itd., a čine ga preduzeća poput Adriatica.net, Karisma Hotels Adriatic, Zagreb Plakat, Projektgradnja, Solana Pag, Poliklinika Aviva i druge, kao i 201 nekretnina. U sklopu APH-a je i 16 neaktivnih (fiktivnih) društava.
Imovina APH, kao se navodi u planu, biće rasprodata, a od toga se očekuje 40 miliona evra slobodnog novčanog toka u periodu od četiri godine prema konzervativnom scenariju, a planira se i smanjenje iznosa najamnina kao i raskid nepovoljnih najmova.
Zaposleni Agrokora d.d. kao krovnog društva biće prebačeni u osnovne delatnosti, pri čemu će se kompanija ubuduće fokusirati na centralne funkcije, restrukturiranje i prodaju neosnovne imovine.
Podsetimo, još pre godinu dana dok je u Srbiji u medijima na delu bila cenzura po pitanju Agrokora, portal SrbijaDanas.com, iako suočen sa pritiscima, pisao je o problemima koji su još tada bili vidljivi u ovoj hrvatskoj kompaniji. Više puta smo pisali rukovodstvu Agrokora, ali smo uvek dobijali odgovor kako su oni uspešna kompanija. Ipak, ispostavilo se suprotno od njihovih tvrdnji. (Više o tome čitajte OVDE!)