НЕМА СПАСА ЗА ПОСРНУЛИ КОНЦЕРН: Агрокор распродаје део имовине, многе фирме на листи
Ванредна управа представила план пословања до 2020.
Агрокор планира да прода низ својих предузећа како би смањио свој дуг од 56 милијарди куна (7,4 милијарде евра), објављено је данас у седишту хрватског концерна где је ванредна управа представила план пословања до 2020. године.
Тодорић на блогу оптужио хрватску владу: Отели сте ми приватну својину!
Малопродаја у саставу концерна биће подвргнута значајном реструктурирању, сектор прехране ће наставити да расте и оптимизира добит пре камата, опорезивања, депрецијације и амортизације (ЕБИТДА), пољопривреда ће реализовати приносе из ранијих капиталних инвестиција, док ће имовина Агрокор Портфолио Холдингса (АПХ) бити распродата, а запослени Агрокора д.д. премештени у основне делатности, према данас представљеном плану одрживости за Агрокор.
Како извештава Пословни дневник, највећим променама ће бити подвргнута малопродаја, коју чине Меркатор, Конзум, Велпро, Тисак, као и пословање у БиХ.
План предвиђа свођење пословања на примерену величину, елиминацију неосновног пословања и "непопустљиво" фокусирање на реструктурирање, поручио је на конференцији за медије ванредни повереник Анте Рамљак са саветницима.
До 2021. године, како се предвиђа планом, приходи у сегменту малопродаје биће смањени за 8,0 посто у односу на 2016, а у истом периоду ЕБИТДА требало би да порасте за чак 338 посто, са 50 на 218 милиона куна (29 милиона евра).
Такође се очекује да ће малопродаја између 2018. и 2021. генерисати 784 милиона евра слободног новчаног тока. Трошак реструктурирања малопродаје процењује се на 14 милиона евра.
Шест разлога због којих мора да оде: Хрватски медији скидају Пленковића с власти
Пословна група Прехрана, коју чине четири делатности – пића, смрзнута храна, уља и месо и 21 правни субјект међу којима су и Јамница, Сарајевски Кисељак, Ледо, ПИК Врбовец и други, наставиће раст и притом оптимизовати ЕБИТДА. Та делатности, према подацима ванредне управе, чинила је 64 посто укупне реализиране ЕБИТДА Агрокора у 2016. години.
Реализацијом плана у сегменту Прехране до 2021. приходи би у односу на 2016. требало да порасту за око 14 одсто, ЕБИТДА за 24 посто, а очекује се да би тај сегмент у том раздобљу могао да генерише 470 милиона евра слободног новчаног тока. Трошак реструктурирања Прехране процењује се на осам милиона евра.
Пољопривреда, коју чине три компаније (Беље, Вупик и ПИК Винковци), које заједнички контролишу више од 32 хиљаде хектара обрадивих површина у источној Хрватској, од чега је 95 посто у државном власништву, реализоваће приносе из прошлих капиталних инвестиција и усредсредиће се на генерисање ЕБИТДА кроз консолидацију пословних активности и побољшање учинковитости производње.
Ругала се шерпа лонцу: Тодорић тражи од Пленковића да покаже уговор јавности
Од 2005. до данас у тај сегмент је уложено 380 милиона евра властитих средстава, и како се наводи у плану одрживости, те делатности осигуравају преко потребна радна места у неразвијеном подручју источне Хрватске и индиректно играју значајну улогу у владиној стратегији осигурања снабдевања храном.
Реструктурирање сегмента пољопривреде резултирало би 15 посто мањим приходима 2021. године у односу на 2016., али и за 74 посто вишом ЕБИТДА.
Очекује се да ће Пољопривреда у том раздобљу генерисати 155 милиона евра слободног новчаног тока, а трошкови реструктурирања процењени су на два милиона евра.
Сегмент АПХ-а обухвата 80 друштава ван основне делатности Групе, као што су путовања, угоститељство, енергетика итд., а чине га предузећа попут Adriatica.net, Карисма Хотелс Адриатиц, Загреб Плакат, Пројектградња, Солана Паг, Поликлиника Авива и друге, као и 201 некретнина. У склопу АПХ-а је и 16 неактивних (фиктивних) друштава.
Имовина АПХ, као се наводи у плану, биће распродата, а од тога се очекује 40 милиона евра слободног новчаног тока у периоду од четири године према конзервативном сценарију, а планира се и смањење износа најамнина као и раскид неповољних најмова.
Запослени Агрокора д.д. као кровног друштва биће пребачени у основне делатности, при чему ће се компанија убудуће фокусирати на централне функције, реструктурирање и продају неосновне имовине.
Подсетимо, још пре годину дана док је у Србији у медијима на делу била цензура по питању Агрокора, портал SrbijaDanas.com, иако суочен са притисцима, писао је о проблемима који су још тада били видљиви у овој хрватској компанији. Више пута смо писали руководству Агрокора, али смо увек добијали одговор како су они успешна компанија. Ипак, испоставило се супротно од њихових тврдњи. (Више о томе читајте ОВДЕ!)