NEPRIKOSNOVEN I IZNAD SVOGA VREMENA: Ovo je najpoželjniji grad među 230 svetskih gradova!
Zaslužio je mnoge epitete i nagrade, a među poslednjima je da se na listi među 230 gradova po kvalitetu našao na prvom mestu! Pored toga što je prvi na svetu po kvalitetu života, on je u potpunosti prilagođen i životu osoba sa invaliditetom.
Beč je grad koji je odavno prepoznatljiv na svim meridijanima.
Još je u planu razvoja grada iz 1994. godine uvrštena ideja o izgradnji grada „bez barijera“, što podrazumeva da svi stanovnici mogu da koriste sve oblasti grada bez ograničenja. Ideja je da se svakome omogući život bez tuđe pomoći.
U glavnom gradu Austrije od 1991. godine dostupnost zgrada i javnih objekata ljudima sa invaliditetom predstavlja sastavni deo građevinskih propisa.
Bečki aerodrom je u potpunosti dostupan osobama sa invaliditetom. Piktogrami i sistemi vođenja olakšavaju orijentaciju slepim i slabovidim osobama, a monitori u visini očiju čitljivost informacija o letovima.
KO JE GLAVNI DESNIČAR AUSTRIJE: Ukoliko pobedi, Hofer postaje i najmlađi predsednik te zemlje
Mnoge železničke stanice u Beču sa velikim prometom putnika dostupne su osobama sa invaliditetom. I javni prevoz je prilagođen osobama sa invaliditetom, tako sve autobuske linije u Beču imaju niskopodna vozila, kao i svaki drugi tramvaj, pri čemu postoji elektronska signalizacija kako bi putnici znali koja vozila su niskopodna. Svaka metro stanica je dostupna osobama sa invaliditetom, a skoro svaki voz je pogodan za invalidska kolica.
Bečki muzeji takođe imaju posebnu ponudu za slepe i slabovide osobe, kao i osobe za oštećenim sluhom.
Muzej istorije umetnosti u Beču nudi svetski jedinstvenu uslugu za slepe i slabovide osobe. Tri remek-dela iz doba renesanse izrađena su kao reljefne slike koje se mogu opipati, Rafaelova „Madona z zelenom“, Direrova „Marija sa detetom“ i „Dvorska luda Gonela“ Žan Fukea.
Gornji Belvedere organizuje obilaske za slepe i slabovide osobe sa detaljnim opisima dela Ferdinanda Georga Valdmilera. Etnografski muzej takođe nudi izabrane objekte od drveta i keramike koji se mogu opipati, a ispred ulaza u dvorac Šenbrun izrađen je model letnje rezidencije Habzburške monarhije u razmeri 1:2000.
U Šenbrunu, Gorenjem Belvedereu i u Rimskom muzeju postoje multimedijlani vodiči na austrijskom znakovnom jeziku.
Broj osoba sa invaliditetom koji koristi usluge pomoći u Beču porastao je za 14 odsto od 2010. godine. Jedan od razloga je i stalno proširenje usluga koje su u ponudi.
Više od polovine korisnika usluga, 58 odsto, čine muškarci, a najviše je zastupljena starosna grupa do 17 godina.