Nova prevara kruži na Whatsapp aplikaciji: Evo kako da se zaštitite
Prepredena WhatsApp prevara počela je da ugrožava korisnike, a sve počine naivnim pozivom.
Naime, majka iz Britanije je primila poziv od muškarca koji je tvrdio da je deo roditeljskog tima u školi njenog sina, a zatim joj je poslao kod za pridruživanje WhatsApp grupi u vezi organizovanja božićne zabave.
Međutim, ona je srećom primetila da bi pokušaj pridruživanja ovoj grupi zapravo omogućio prenos podataka između njihovih uređaja.
Kasi Rid je opisala kako je mogućnost da je muškarac mogao da pristupi svim njenim podacima na WhatsApp-u bila "veoma zastrašujuća".
- Koristim aplikaciju za sve - rekla je, ističući da je WhatsApp sadržao mnogo podataka o njenom sinu, kao i o njenoj majci. Tokom razgovora sa osumnjičenim prevarantom, Kasi je postala sumnjičava, pa je ubrzo prekinula vezu.
Prevara će biti pojačana tokom praznika
Kasi veruje da je ovo moglo biti namerno pokušano varanje. Takođe je primetila da je čudno što je muškarac pozvao baš u vreme kada je nastava bila u punom jeku, što je činilo da se ponaša kao da ne bi trebalo da ima slobodno vreme u tom trenutku.
- On je zavisio od toga da budem ometena i u žurbi, kako bih mu dala kod - rekla je Kasi.
Kako prepoznati i izbeći prevare na WhatsApp-u
Nacionalni centar za sajber bezbednost Engleske (NCSC) savetuje korisnicima da prijave svaku sumnjivu poruku ili poziv. Kako bi se borio protiv ovakvih prevara, WhatsApp je ove godine uveo novu funkciju "triple alert", koja nudi tri ključna obaveštenja kada vas neko doda u grupu koju ne prepoznajete.
Kako funkcioniše nova WhatsApp funkcija
Kada vas neko doda u grupu koju ne prepoznajete, sada ćete videti kontekstualnu karticu koja sadrži dodatne informacije o grupi, kao što su ko vas je dodao, kada je grupa kreirana i ko je njen osnivač. Ove informacije pomažu korisnicima WhatsApp-a da odluče da li žele da budu deo te grupe pre nego što padnu u zamku potencijalne prevare.
Šta da radite ako primite sumnjivu poruku ili poziv
Prevare na WhatsApp-u često počinju tako što prevaranti dodaju desetine brojeva u grupu i pokušavaju da ih namame na razne prevare, od brze zarade do lažnih oglasa za posao. Ako ne prepoznajete osobu koja vas je dodala u grupu, ili ako grupa postoji tek odnedavno, to je siguran znak da treba da napustite grupu i prijavite je.
WhatsApp korisnici sada imaju pristup alatima za bezbednost, koji im omogućavaju da odluče da li žele da ostanu u grupi ili je napuste kako bi zaštitili svoje podatke i privatnost.
Kako se zaštititi od prevara?
Da biste izbegli prevare, imajte na umu sledeće savete:
- Ako nešto zvuči suviše dobro da bi bilo istinito, obično nije.
- Proverite da li su brendovi "verifikovani" na društvenim mrežama.
- Obratite pažnju na greške u pisanju, jer prevaranti često loše pišu.
- Ako dobijete link, proverite njegovu adresu pre nego što kliknete.
- Ne otvarajte neočekivane linkove ni priloge.
- Ako primite sumnjivu poruku, prijavite je, blokirajte pošiljaoca i obrišite poruku.