Нова превара кружи на Whatsapp апликацији: Ево како да се заштитите
Препредена WhatsApp превара почела је да угрожава кориснике, а све почине наивним позивом.
Наиме, мајка из Британије је примила позив од мушкарца који је тврдио да је део родитељског тима у школи њеног сина, а затим јој је послао код за придруживање WhatsApp групи у вези организовања божићне забаве.
Међутим, она је срећом приметила да би покушај придруживања овој групи заправо омогућио пренос података између њихових уређаја.
Каси Рид је описала како је могућност да је мушкарац могао да приступи свим њеним подацима на WhatsApp-u била "веома застрашујућа".
- Користим апликацију за све - рекла је, истичући да је WhatsApp садржао много података о њеном сину, као и о њеној мајци. Током разговора са осумњиченим преварантом, Каси је постала сумњичава, па је убрзо прекинула везу.
Превара ће бити појачана током празника
Каси верује да је ово могло бити намерно покушано варање. Такође је приметила да је чудно што је мушкарац позвао баш у време када је настава била у пуном јеку, што је чинило да се понаша као да не би требало да има слободно време у том тренутку.
- Он је зависио од тога да будем ометена и у журби, како бих му дала код - рекла је Каси.
Како препознати и избећи преваре на WhatsApp-u
Национални центар за сајбер безбедност Енглеске (НЦСЦ) саветује корисницима да пријаве сваку сумњиву поруку или позив. Како би се борио против оваквих превара, WhatsApp је ове године увео нову функцију "трипле алерт", која нуди три кључна обавештења када вас неко дода у групу коју не препознајете.
Како функционише нова WhatsApp функција
Када вас неко дода у групу коју не препознајете, сада ћете видети контекстуалну картицу која садржи додатне информације о групи, као што су ко вас је додао, када је група креирана и ко је њен оснивач. Ове информације помажу корисницима WhatsApp-a да одлуче да ли желе да буду део те групе пре него што падну у замку потенцијалне преваре.
Шта да радите ако примите сумњиву поруку или позив
Преваре на WhatsApp-u често почињу тако што преваранти додају десетине бројева у групу и покушавају да их намаме на разне преваре, од брзе зараде до лажних огласа за посао. Ако не препознајете особу која вас је додала у групу, или ако група постоји тек однедавно, то је сигуран знак да треба да напустите групу и пријавите је.
WhatsApp корисници сада имају приступ алатима за безбедност, који им омогућавају да одлуче да ли желе да остану у групи или је напусте како би заштитили своје податке и приватност.
Како се заштитити од превара?
Да бисте избегли преваре, имајте на уму следеће савете:
- Ако нешто звучи сувише добро да би било истинито, обично није.
- Проверите да ли су брендови "верификовани" на друштвеним мрежама.
- Обратите пажњу на грешке у писању, јер преваранти често лоше пишу.
- Ако добијете линк, проверите његову адресу пре него што кликнете.
- Не отварајте неочекиване линкове ни прилоге.
- Ако примите сумњиву поруку, пријавите је, блокирајте пошиљаоца и обришите поруку.