"Miloš Veliki" doprineće razvoju turizma i trgovine - ministar otkrio sve prednosti autoputa
Autoput Miloš Veliki doprineće razvoju turizma i trgovine
Autoput "Miloš Veliki" doprineće razvoju turizma i privrede u centralnoj i zapadnoj Srbiji, kao i daljem saobraćajnom povezivanju i rastu trgovine sa Crnom Gorom i BiH, izjavio je danas ministar trgovine Rasim Ljajić.
Ljajić je rekao da je vest o otvaranju autoputa privukla pažnju i u regionu, pošto je naša zemlja glavna turistička destinacija od zemalja bivše Jugoslavije, ne računajući Sloveniju i Hrvatsku, kao i da su saobraćajne veze ključne za razvoj turizama odnosno dostupnost destinacije.
SRBIJA POSTAJE DEO PUTINOVOG SAVEZA! Naša zemlja od 25. oktobra članica Evroazijske ekonomske unije!
Srbija dobija još jedan auto-put: Od Beograda do Valjeva stizaće se za 45 minuta preko šest mostova!
Ruski ambasador objavio DATUM POTPISIVANJA SPORAZUMA: Evo kada Srbiju pristupa zoni slobodne trgovine
- Ko god putuje prvo gleda kako da stigne do destinacije - dodao je Ljajić.
Naveo je da je Zlatibor, posle Beograda, druga turistička destinacija u zemlji i da će autoput "Miloš Veliki" mnogo značiti za sve koji posećuju tu planinu.
- Kada bude gotova i deonica od Čačka do Požege, to će značiti da do Zlatibora možete da stignete za manje od dva sata. Ranije sa putem kroz Ovčarsko - kablarsku klisuru niste mogli da stignete nikako za manje od tri sata. To je bio ogroman problem za Zlatibor. Očekujemo da će Zlatibor u punom kapacitetu procvetati i da će dodatno povećati turistički promet i doprineti daljem rastu srpskog turizma - dodao je.
Ljajić očekuje da će sve opštine na trasi novog autoputa imati praktičnu korist.
- Kinezi kažu - ako hoćete da budete bogati, pravite puteve - kaže ministar i dodaje da od autoputa zavisi privlačenje stranih investitora i da smo zato najviše investicija imali upravo u lokalnim samoupravama na trasi Koridora 10.
Naglasio je da je novi autoput mogućnost da investicije idu i u centralnu Srbiju.
Svet ovo još nije video: Pušten u rad ekološki trajekt! Ne treba mu ni trunka goriva (VIDEO)
Ovako se rešava nedostatak radne snage: Startuje prvi GRADSKI AUTOBUS bez vozača (VIDEO)
Stižu lepe vesti za sve radnike: Poznato koliko bi mogla da skoči minimalna cena rada u Srbiji!
Ovo je šansa za privedu, turističku, ugostiteljsku i svaku drugu, kaže Lajić i dodaje da će sada kreativnost naše male privrede doći do izražaja pošto se očekuje otvaranje različite vrste privrednih objekata na trasi autoputa.
- Nema sumnje da će frekvencija saobraćaja biti velika i da će to doprineti da oni otvore čitav niz pratećih sadržaja koji su važni između ostalog za razvoj tranzitnog turizma. Lopta je u našem dvorištu, nadam se da ovakvu šansu nećemo propustiti - kaže Ljajić.
Ministar dodaje da najveći obim trgovinske razmene imamo sa BiH, iako smo najgore saobraćajno povezani sa BiH.
Kako je rekao, ova trasa autoputa približava Srbiju i BiH, jer ako se napravi autoput do Zlatibora, onda je ideja da se nastavi do Kotromana odnosno do Višegrada.
- To je prsten koji povezuje Beograd i Sarajevo, deo preko Bijeljine i Tuzle, a drugi preko Višegrada i Goražda. Nadam se da će najkasnije u oktobru i zvanično početi radovi na izgradnji deonice Kuzmin - Sremska Rača, što je naš deo autoputa. Verujem da će to za dve godine biti završeno, kako predviđa ugovor. Takođe, kada se napravi autoput do Požege nastaviće se i prema Kotromanu i Višegradu i to će bolje povezati Beograd i Sarajevo - izjavio je ministar.
Ljajić podseća u da Crnoj Gori već rade autoput do Boljara na granici sa Srbijom, kao što i mi radimo deo kroz Srbiju, tako da će završetkom izgradnje Koridora 11 od Beograda do Boljara biti mnogo bolje povezane Srbija i Crna Gora.
Nova razvojna šansa za Srbiju: Šta nam donosi izgradnja auto-puta "Karađorđe"?
OTPUŠTAJU SE STOTINE RADNIKA: Niska cena čelika gasi peći
ZNA SE KO JE GLAVNI U KINI: Među domaćim korisnicima i dalje najpopularniji Huavej
Ta zemlja je važan trgovinski partner Srbijom, pošto sa njom ostvarujemo i najveći suficit u odnosu na ono što izvezemo, a izvezemo više od 700 miliona evra robe.
Govoreći o turizmu, Lajić kaže da su najatriktivnije destinacije u Srbiji za strane turiste Beograd, Zlatibor, Kopaonik, Niš i Novi Sad, a da je za domaće turiste redosled top destinacija malo drugačiji. Na prvom mestu je Zlatibor, zatim Kopaonik, Svrljiška banja, Sokobanja i Beograd.
On kaže da je rano govoriti kakva će biti ova godina što se tiče turizma, jer zvanični podaci postoje samo za prvih šest meseci, a da je jek sezone jul i avgusta, kada se održavaju brojni festivali.
- Sudeći po preliminarnim podacima, koje dobijamo od lokanih samouprava, ovo će biti dobra turistička godina uprkos lošem vremenu koje smo imali - rekao je Ljajić.
Dala otkaz i izgradila CARSTVO OD MILIJARDU DOLARA (VIDEO)
Umorni ste, a očekuje vas dug i naporan sastanak? Evo koji je najbolji način da OSTANETE KONCENTRISANI
POTONULO KAO I TITANIK: Čuveno brodogradilište u kome je napravljen SLAVNI BROD otišlo u stečaj
Dodaje da će se razvijati strategija turizma, ali ne samo za popularne destinacije već i za sve ostale. Veliku šansu vidi u Nacionalnom investicionim programu, jer će značajna sredstva biti izdvojena za razvoj turizma.
- Pripremamo projekte u saradnji sa brojnim lokalnim samoupravama, koje moraju biti ažurnije. Projekti koji će do kraja godine biti spremni, počeće da se reaklizuju već naredne godine - naveo je on.
STARI NAZIVI SRPSKIH GRADOVA: Jeste li nekada bili u Paležu ili Gurgusovcu? Verovatno jeste, a da to i ne znate (VIDEO)