"Милош Велики" допринеће развоју туризма и трговине - министар открио све предности аутопута
Аутопут Милош Велики допринеће развоју туризма и трговине
Аутопут "Милош Велики" допринеће развоју туризма и привреде у централној и западној Србији, као и даљем саобраћајном повезивању и расту трговине са Црном Гором и БиХ, изјавио је данас министар трговине Расим Љајић.
Љајић је рекао да је вест о отварању аутопута привукла пажњу и у региону, пошто је наша земља главна туристичка дестинација од земаља бивше Југославије, не рачунајући Словенију и Хрватску, као и да су саобраћајне везе кључне за развој туризама односно доступност дестинације.
СРБИЈА ПОСТАЈЕ ДЕО ПУТИНОВОГ САВЕЗА! Наша земља од 25. октобра чланица Евроазијске економске уније!
Србија добија још један ауто-пут: Од Београда до Ваљева стизаће се за 45 минута преко шест мостова!
Руски амбасадор објавио ДАТУМ ПОТПИСИВАЊА СПОРАЗУМА: Ево када Србију приступа зони слободне трговине
- Ко год путује прво гледа како да стигне до дестинације - додао је Љајић.
Навео је да је Златибор, после Београда, друга туристичка дестинација у земљи и да ће аутопут "Милош Велики" много значити за све који посећују ту планину.
- Када буде готова и деоница од Чачка до Пожеге, то ће значити да до Златибора можете да стигнете за мање од два сата. Раније са путем кроз Овчарско - кабларску клисуру нисте могли да стигнете никако за мање од три сата. То је био огроман проблем за Златибор. Очекујемо да ће Златибор у пуном капацитету процветати и да ће додатно повећати туристички промет и допринети даљем расту српског туризма - додао је.
Љајић очекује да ће све општине на траси новог аутопута имати практичну корист.
- Кинези кажу - ако хоћете да будете богати, правите путеве - каже министар и додаје да од аутопута зависи привлачење страних инвеститора и да смо зато највише инвестиција имали управо у локалним самоуправама на траси Коридора 10.
Нагласио је да је нови аутопут могућност да инвестиције иду и у централну Србију.
Свет ово још није видео: Пуштен у рад еколошки трајект! Не треба му ни трунка горива (ВИДЕО)
Овако се решава недостатак радне снаге: Стартује први ГРАДСКИ АУТОБУС без возача (ВИДЕО)
Стижу лепе вести за све раднике: Познато колико би могла да скочи минимална цена рада у Србији!
Ово је шанса за приведу, туристичку, угоститељску и сваку другу, каже Лајић и додаје да ће сада креативност наше мале привреде доћи до изражаја пошто се очекује отварање различите врсте привредних објеката на траси аутопута.
- Нема сумње да ће фреквенција саобраћаја бити велика и да ће то допринети да они отворе читав низ пратећих садржаја који су важни између осталог за развој транзитног туризма. Лопта је у нашем дворишту, надам се да овакву шансу нећемо пропустити - каже Љајић.
Министар додаје да највећи обим трговинске размене имамо са БиХ, иако смо најгоре саобраћајно повезани са БиХ.
Како је рекао, ова траса аутопута приближава Србију и БиХ, јер ако се направи аутопут до Златибора, онда је идеја да се настави до Котромана односно до Вишеграда.
- То је прстен који повезује Београд и Сарајево, део преко Бијељине и Тузле, а други преко Вишеграда и Горажда. Надам се да ће најкасније у октобру и званично почети радови на изградњи деонице Кузмин - Сремска Рача, што је наш део аутопута. Верујем да ће то за две године бити завршено, како предвиђа уговор. Такође, када се направи аутопут до Пожеге наставиће се и према Котроману и Вишеграду и то ће боље повезати Београд и Сарајево - изјавио је министар.
Љајић подсећа у да Црној Гори већ раде аутопут до Бољара на граници са Србијом, као што и ми радимо део кроз Србију, тако да ће завршетком изградње Коридора 11 од Београда до Бољара бити много боље повезане Србија и Црна Гора.
Нова развојна шанса за Србију: Шта нам доноси изградња ауто-пута "Карађорђе"?
ОТПУШТАЈУ СЕ СТОТИНЕ РАДНИКА: Ниска цена челика гаси пећи
ЗНА СЕ КО ЈЕ ГЛАВНИ У КИНИ: Међу домаћим корисницима и даље најпопуларнији Хуавеј
Та земља је важан трговински партнер Србијом, пошто са њом остварујемо и највећи суфицит у односу на оно што извеземо, а извеземо више од 700 милиона евра робе.
Говорећи о туризму, Лајић каже да су најатриктивније дестинације у Србији за стране туристе Београд, Златибор, Копаоник, Ниш и Нови Сад, а да је за домаће туристе редослед топ дестинација мало другачији. На првом месту је Златибор, затим Копаоник, Сврљишка бања, Сокобања и Београд.
Он каже да је рано говорити каква ће бити ова година што се тиче туризма, јер званични подаци постоје само за првих шест месеци, а да је јек сезоне јул и августа, када се одржавају бројни фестивали.
- Судећи по прелиминарним подацима, које добијамо од локаних самоуправа, ово ће бити добра туристичка година упркос лошем времену које смо имали - рекао је Љајић.
Дала отказ и изградила ЦАРСТВО ОД МИЛИЈАРДУ ДОЛАРА (ВИДЕО)
Уморни сте, а очекује вас дуг и напоран састанак? Ево који је најбољи начин да ОСТАНЕТЕ КОНЦЕНТРИСАНИ
ПОТОНУЛО КАО И ТИТАНИК: Чувено бродоградилиште у коме је направљен СЛАВНИ БРОД отишло у стечај
Додаје да ће се развијати стратегија туризма, али не само за популарне дестинације већ и за све остале. Велику шансу види у Националном инвестиционим програму, јер ће значајна средства бити издвојена за развој туризма.
- Припремамо пројекте у сарадњи са бројним локалним самоуправама, које морају бити ажурније. Пројекти који ће до краја године бити спремни, почеће да се реаклизују већ наредне године - навео је он.
СТАРИ НАЗИВИ СРПСКИХ ГРАДОВА: Јесте ли некада били у Палежу или Гургусовцу? Вероватно јесте, а да то и не знате (ВИДЕО)