NOVI SOJ KORONE "POTOPIĆE" PRIVREDU: Loše vesti ne prestaju da se nižu - evropske banke šalju OŠTRE reči
Sada se ne može sa sigurnošću reći da li su firme po Evropi pre videle "svetlo na kraju tunela" ili su se ponovo uplašile novog udara.
Poslednjih dana sve je više upozorenja o dolasku novog soja virusa koji bi ponovo mogao da "potopi" privredu, pa čak i doveo do novog zaključavanja. A to bi značilo vraćanje na početak pandemije i to u momentu kada je većina mislila da je najgore prošleo i da bi vakcinisanje moglo dovesti do poboljšanja epidemiološke slike, ali i stanja u privredi.
JOŠ JEDNA DRŽAVA UVELA KARANTIN ZA SRBE: Ukoliko planirate putovanje, obavezno se prvo informišite!
VOZAČI, OPREZ! Ukoliko krećete na put prilagodite brzinu, u pojedinim delovima Srbije opasnost od mraza
VAŽNO OBAVEŠTENJE ZA SVE KOJI PLANIRAJU PUT NA PLANINU: Kakva nas temperatura čeka i šta OBAVEZNO poneti?
Loše vesti ne prestaju da se nižu. Tako iz najjače evropske ekonomije, pored loše statistike o industriji, stižu i upozorenja o potrebi za dodatnim zaključavanjem Nemačke kako bi se sprečilo širenje novog soja virusa. I na sve to je upozorio jedan od najbližih savetnika Angele Merkel.
Samo dan posle oglasio se i sam vrh iz Evropske centralne banke rečima da rast novih infekcija, mutacije virusa i stroge mere predstavljaju "značajan negativni rizik privrednim aktivnostima".
I još nešto - kretanje cene nafte na svetskim berzama preko noći se okrenulo. Sa upozorenjima zvaničnika o novim pretnjama, cena nafte je naglo krenula da pada. No, krenimo redom.
Možda zvuči strašno ako se setimo da su u februaru 2020. berze najpre pokazale opasnost koju je donosio korona virus. Sada, tačno godinu dana posle, cena nafte na berzama ponovo je počela da pada i to posle intenzivnog rasta tokom nekoliko nedelja.
I sve to se dogodilo sa najavama o mogućnosti uvođenja novog lokdauna u nekim zemljama. To je potvrdila i Međunarodna agencija za energetiku (IEA).
Drugo. Iz Nemačke su, osim vesti o padu proizvodnje, zastoju izvoza, stigla i dosta oštra upozorenja i stavovi tamošnjih vlasti. Tako je članica savetničkog tima Angele Merkel za borbu protiv pandemije Melani Brinkmen izjavila da se britanski soj širi brzo, i da će nas korona mučiti i u 2022. godini.
- Ako želite da izbegnete dugotrajno zaključavanje (lockdown), odmah morate uvesti još strože mere - upozorila je Brinkmen.
U Evropi je, kako ona kaže, na delu britanski soj korona virusa, mnogo zarazniji od starog. Još se ne zna da li je britanski soj zarazniji 30 ili 50 odsto, kaže ovaj nemački virolog.
- Ali, čak i sa samo 30 odsto, imamo zapravo potpuno novu pandemiju. Nova pandemija takoreći se zagreva u pozadini, a da je još nismo uspeli jasno videti. S njom se nećemo moći nositi s merama koje su sada na snazi. Ponovo će brojke rasti eksponencijalno pa ćemo morati još rigoroznije sprečavati kontakte. Pitanje je samo hoćemo li to učiniti jednom, odlučno i dosledno, ili ćemo ući u kratko otvaranje, kao uvod u novo dugo zatvaranje - tumači Melani Brinkmen u intervjuu u poslednjem broju nemačkog Der Spiegela.
Savetnica Angele Merkel zalaže se za to da se odmah proglasi potpuni karantin, jer ako se to ne učini, kako ističe "ako se bude oklevalo, britanski soj nateraće nas u dugotrajni neželjeni lokdaun. I to ne samo Nemačku jer se britanski soj (i drugi sojevi) širi Evropom".
Upozorenje i prve dame ECB
Na potencijalne opasnosti za očekivani privredni oporavak evropske privrede nedavno je ukazala i predsedsednica Evropske centralne banke (ECB) Kristin Lagard. Ona je istakla da ponovni rast novih infekcija, mutacije virusa i stroge mere suzbijanja nametnute kao odgovor na širenje zaraze predstavljaju "značajan negativni rizik privrednim aktivnostima".
- Proizvodnja ostaje ispod pretpandemijskih nivoa, dok je početak vakcinacije bio 'svetlo na kraju tunela, ali još uvek je neizvesno kako će se razvijati pandemija. Očekuje se da će oporavak započeti kada se mere zaključavanja ukinu. Tada će privredi pomoći povoljni uslovi finansiranja, fiskalna politika i oporavak tražnje - ocenila je Lagard.
Čelnica centalne banke EU objasnila je da je inflacija i dalje niska uprkos januarskom rastu zbog slabe tražnje i pada na tržištu rada i proizvoda. Kako je dodala, rast inflacije očekuje se u sledećim mesecima, ali slaba tražnja i aprecijacija evra ublažiće cenovni pritisak.