НОВИ СОЈ КОРОНЕ "ПОТОПИЋЕ" ПРИВРЕДУ: Лоше вести не престају да се нижу - европске банке шаљу ОШТРЕ речи
Сада се не може са сигурношћу рећи да ли су фирме по Европи пре виделе "светло на крају тунела" или су се поново уплашиле новог удара.
Последњих дана све је више упозорења о доласку новог соја вируса који би поново могао да "потопи" привреду, па чак и довео до новог закључавања. А то би значило враћање на почетак пандемије и то у моменту када је већина мислила да је најгоре прошлео и да би вакцинисање могло довести до побољшања епидемиолошке слике, али и стања у привреди.
ЈОШ ЈЕДНА ДРЖАВА УВЕЛА КАРАНТИН ЗА СРБЕ: Уколико планирате путовање, обавезно се прво информишите!
ВОЗАЧИ, ОПРЕЗ! Уколико крећете на пут прилагодите брзину, у појединим деловима Србије опасност од мраза
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА СВЕ КОЈИ ПЛАНИРАЈУ ПУТ НА ПЛАНИНУ: Каква нас температура чека и шта ОБАВЕЗНО понети?
Лоше вести не престају да се нижу. Тако из најјаче европске економије, поред лоше статистике о индустрији, стижу и упозорења о потреби за додатним закључавањем Немачке како би се спречило ширење новог соја вируса. И на све то је упозорио један од најближих саветника Ангеле Меркел.
Само дан после огласио се и сам врх из Европске централне банке речима да раст нових инфекција, мутације вируса и строге мере представљају "значајан негативни ризик привредним активностима".
И још нешто - кретање цене нафте на светским берзама преко ноћи се окренуло. Са упозорењима званичника о новим претњама, цена нафте је нагло кренула да пада. Но, кренимо редом.
Можда звучи страшно ако се сетимо да су у фебруару 2020. берзе најпре показале опасност коју је доносио корона вирус. Сада, тачно годину дана после, цена нафте на берзама поново је почела да пада и то после интензивног раста током неколико недеља.
И све то се догодило са најавама о могућности увођења новог локдауна у неким земљама. То је потврдила и Међународна агенција за енергетику (ИЕА).
Друго. Из Немачке су, осим вести о паду производње, застоју извоза, стигла и доста оштра упозорења и ставови тамошњих власти. Тако је чланица саветничког тима Ангеле Меркел за борбу против пандемије Мелани Бринкмен изјавила да се британски сој шири брзо, и да ће нас корона мучити и у 2022. години.
- Ако желите да избегнете дуготрајно закључавање (lockdown), одмах морате увести још строже мере - упозорила је Бринкмен.
У Европи је, како она каже, на делу британски сој корона вируса, много заразнији од старог. Још се не зна да ли је британски сој заразнији 30 или 50 одсто, каже овај немачки виролог.
- Али, чак и са само 30 одсто, имамо заправо потпуно нову пандемију. Нова пандемија такорећи се загрева у позадини, а да је још нисмо успели јасно видети. С њом се нећемо моћи носити с мерама које су сада на снази. Поново ће бројке расти експоненцијално па ћемо морати још ригорозније спречавати контакте. Питање је само хоћемо ли то учинити једном, одлучно и доследно, или ћемо ући у кратко отварање, као увод у ново дуго затварање - тумачи Мелани Бринкмен у интервјуу у последњем броју немачког Дер Спиегела.
Саветница Ангеле Меркел залаже се за то да се одмах прогласи потпуни карантин, јер ако се то не учини, како истиче "ако се буде оклевало, британски сој натераће нас у дуготрајни нежељени локдаун. И то не само Немачку јер се британски сој (и други сојеви) шири Европом".
Упозорење и прве даме ЕЦБ
На потенцијалне опасности за очекивани привредни опоравак европске привреде недавно је указала и председседница Европске централне банке (ЕЦБ) Кристин Лагард. Она је истакла да поновни раст нових инфекција, мутације вируса и строге мере сузбијања наметнуте као одговор на ширење заразе представљају "значајан негативни ризик привредним активностима".
- Производња остаје испод претпандемијских нивоа, док је почетак вакцинације био 'svetlo на крају тунела, али још увек је неизвесно како ће се развијати пандемија. Очекује се да ће опоравак започети када се мере закључавања укину. Тада ће привреди помоћи повољни услови финансирања, фискална политика и опоравак тражње - оценила је Лагард.
Челница центалне банке ЕУ објаснила је да је инфлација и даље ниска упркос јануарском расту због слабе тражње и пада на тржишту рада и производа. Како је додала, раст инфлације очекује се у следећим месецима, али слаба тражња и апрецијација евра ублажиће ценовни притисак.