NOVOSAĐANIN JEDINI U SRBIJI UZGAJA OVE SMRTONOSNE ŽIVOTINJE: Sada ih koristi kako bi spasavao ljudske živote (VIDEO)
Teško ko bi pomislio da je u Srbiji moguće videti ovako nešto.
Cela ova priča počiva na čistom entuzijazmu jednog Novosađanina. Stjepan Bašić ima jedinu na međunarodnoj listi registrovanu odgajivačnicu za sokolove u Srbiji, pa čak i na Balkanu.
Kako je došlo do toga da Stjepan Bašić postane odgajivač ovih rođenih ubica?
Jer, podsetimo, soko svojim oštrim kljunom može da ubije plen i do pet puta teži od njega samog. Tome bi trebalo dodati i činjenicu da ih je veoma teško odgajiti, pa je Stjepan srećan kada uspe da odgaji dvadeset primeraka godišnje.
- Tek posle drugog ili trećeg mitarenja mlada ptica je polno zrela da bi mogla da nosi jaja ili mužijak da bi dao seme – objašnjava Bašić.
- U prirodi ptica snese od tri do pet jaja, ali se meni dešavalo da od nekih jedinki imam i po osamnaest jaja – ponosan je Bašić.
Osim prodaje sokolova Arapima, Bašić usluge nudi i poljoprivrednicima. U ovom slučaju ga zarada ne interesuje, ali dobija priliku da istrenira svoje životinje.
A u je još jedna korisna primena ovih pernatih ubica.
- Već se decenijama unazad svi veliki aerodromi u svetu imaju sokolarsku službu koja sprečava ptice galebove, golube, vrane, svrake… da sleću na pistu i da prave štetu na avionima – objašnjava Bašić.
- To su, naravno, velike materijalne štete, a može biti i ljudskih žrtava. Da bi se sve to sprečilo tu je biološka zaštita aerodroma, ribnjaka, deponija… Tokom epidemije ptičijeg gripa mnogo su me zvali sa deponija da rasterujem galebove.
Podsetimo, sokolarstvo je veoma stara disciplina i smatra se da je nastala u Aziji, najverovatnije oko prvog milenijuma pre nove ere. I u srednjem veku sokolarstvo je bilo rasprostranjeno širom Evrope među plemićima. Tako su i Nemanjići bili ljubitelji sokolarstva, a glavni centar za odgajivanje sokolova nalazio se nedaleko od Studenice u selu Đerekare (od grčkog derekar– sokolar). Na dvoru Nemanjića je postojalo zvanje sokolar - koji je nosio sokolove vladaru u lovu. Veruje se da je Despot Stefan Lazarević umro od srčane kapi upravo u lovu sa sokolovima.
Izvor: Srbija Danas/Dobra Zemlja/Uroš Davidović/M.A.