O OVOME BRUJI SVET: Šta je PUT SVILE i gde je SRBIJA na tom putu?
„Put svile“ za cilj ima revolucvionarnu promenu ekonomske mape sveta, a zamišljen je kao trgovinski, ekonomski i putni koridor od Šangaja do Berlina koji bi povezao Evropu, Aziju i Afriku
„Put svile“ tema je o kojoj ovih dana sluša ceo svet. Ideja koja datira još od Marka Pola i njegovih putovanja po Evropi i Aziji pa sve do Kine ne prestaje da intrigira. Ovu zamisao oživeo je 2013. godine predsednik Kine Si Điping najavivši najveći ekonomski i infrastrukturni projekat ikada viđen – Novi put svile.
Si Ðinping: Put svile, put budućnosti, saradnje i razvoja
VELIKA ČAST UKAZANA PREMIJERU SRBIJE! Vučić na svečanoj večeri kod predsednika Kine Si Đinpinga!
Prethodnih dana zahvaljujući Forumu „Pojas i put za međunarodnu saradnju“ o ovom projektu razgovarali su lideri najvećih svetskih sila.
- Put svile povezuje kontinente, Istok sa Zapadom, otvara mogućnosti razmene među nacijama – rekao je na otvaranju Foruma kineski predsednik.
„Put svile“ za cilj ima revolucvionarnu promenu ekonomske mape sveta, a zamišljen je kao trgovinski, ekonomski i putni koridor od Šangaja do Berlina koji bi povezao Evropu, Aziju i Afriku.
Vučić pozvao Kineze da se sledeći forum "Jedan pojas - jedan put" održi u Srbiji
[[{"fid":"774654","view_mode":"default","fields":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"Forum \"Pojas i put za međunarodnu saradnju\"","field_file_image_title_text[und][0][value]":"Forum \"Pojas i put za međunarodnu saradnju\"","field_source_type[und]":"1","field_predefine_image_source[und]":"5164","field_izvor[und][0][value]":"","field_image_final_source[und][0][value]":"Foto: Tanjug"},"type":"media","attributes":{"alt":"Forum \\\"Pojas i put za međunarodnu saradnju"","title":"Forum \\\"Pojas i put za međunarodnu saradnju"","class":"media-element file-default"},"link_text":null}]]
Ambiciozni plan povezivanja Istoka i Zapada podrazumevao bi izgradnju brzih pruga, puteva, autoputeva, mreža za prenos i distribuciju energije. On bi obuhvatao i „Morski put svile“ koji bi povezaivao Kinu sa Persijskim zalivom i Sredozemnim morem.
- Duh puta svile je veliko nasleđe civilizacije koje donosi mir i povezuje narode. Omogućava narodima duž njega da uzajamno uče kroz razmenu iskustava i znanja, a donosi i korist kroz razmenu robe i ljudi - rekao je nedavno kineski predsednik.
Naglašavajući da kineska inicijativa ima za cilj povezivanje nacija kroz infrastrukturu kineski predsednik je na održanom Forumu naznačio i projekat železničke pruge između Srbije i Mađarske. Kroz realizaciju ove inicijative od 2014. do 2016. godine Kina je investirala 50 milijardi dolara i otvorila oko 180.000 novih radnih mesta.
Si Điping smatra da novi put svile treba da bude put visokih etičkih standarda, te ze zalaže za jačanje borbe protiv korupcije. On je najavio da će Kina i finansijski podržati takvu inicijativu i u tom smislu rekao i da će na raspolaganje staviti podršku u vrednosti od 60 milijardi juana zemljama u razvoju preko međunarodnih organizacija.
Najavio je i da će Kina potpisati sa više od 30 zemalja privredne sporazume i najavio da će biti domaćin međunarodnog uvoznog EKSPA 2018 godine.
On je na forumu obećao 124 milijarde dolara za svoj ambiciozni plan "Put svile", kojim bi se stvorio put mira, inkluzivnosti i slobodne trgovine i pozvao "na napuštanje starih modela zasnovanih na rivalitetu i diplomatskim igrama".
Putinovo obraćanje u Pekingu: Podržavamo inicijativu u Kini, aktivno ćemo učestvovati (FOTO)
Gde je tu Srbija?
Ekonomista Ljubomir Madžar smatra da je „Put svile“ - "put" i da je veliko pitanje da li će i kada taj "put" stići do Srbije.
- Mi smo veoma daleko na tom putu i može da se dogodi da on ne dođe do nas. Ukoliko dođe do Srbije biće to veoma dobro za nas. Kina se vodi nekim višim političkim ciljevima, ali za Srbiju ekonomski gledano to može biti dobro – kaže Madžar.
Dosadašnju saradnju Kine i Srbije Madžar vidi kao dobre nagoveštaje za dalje korake.
- Veoma je dobro što je Srbija što sticajem okolnosti, što dobrim odlukama vlasti dobila taj prizvuk, odnosno status kineskog prijatelja. Verujem da je dobro i u budućnosti biti kineski prijatelj i da to prijateljstvo treba negovati“ - dodaje Madžar.
FORUM U KINI: Dok je Vučić večerao sa svetskim moćnicima salom se orilo TAMO DALEKO (FOTO)
Od 2013. godne kada je pokrenuta ova inicijativa do današnjeg dana projekat „Novi put svile“ podržalo je više od 100 zemalja sveta.