О ОВОМЕ БРУЈИ СВЕТ: Шта је ПУТ СВИЛЕ и где је СРБИЈА на том путу?
„Пут свиле“ за циљ има револуцвионарну промену економске мапе света, а замишљен је као трговински, економски и путни коридор од Шангаја до Берлина који би повезао Европу, Азију и Африку
„Пут свиле“ тема је о којој ових дана слуша цео свет. Идеја која датира још од Марка Пола и његових путовања по Европи и Азији па све до Кине не престаје да интригира. Ову замисао оживео је 2013. године председник Кине Си Ђипинг најавивши највећи економски и инфраструктурни пројекат икада виђен – Нови пут свиле.
Си Ђинпинг: Пут свиле, пут будућности, сарадње и развоја
ВЕЛИКА ЧАСТ УКАЗАНА ПРЕМИЈЕРУ СРБИЈЕ! Вучић на свечаној вечери код председника Кине Си Ђинпинга!
Претходних дана захваљујући Форуму „Појас и пут за међународну сарадњу“ о овом пројекту разговарали су лидери највећих светских сила.
- Пут свиле повезује континенте, Исток са Западом, отвара могућности размене међу нацијама – рекао је на отварању Форума кинески председник.
„Пут свиле“ за циљ има револуцвионарну промену економске мапе света, а замишљен је као трговински, економски и путни коридор од Шангаја до Берлина који би повезао Европу, Азију и Африку.
Вучић позвао Кинезе да се следећи форум "Један појас - један пут" одржи у Србији
[[{"fid":"774654","view_mode":"default","fields":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"Forum \"Појас и пут за међународну saradnju\"","field_file_image_title_text[und][0][value]":"Forum \"Појас и пут за међународну saradnju\"","field_source_type[und]":"1","field_predefine_image_source[und]":"5164","field_izvor[und][0][value]":"","field_image_final_source[und][0][value]":"Foto: Tanjug"},"type":"media","attributes":{"alt":"Forum \\\"Појас и пут за међународну сарадњу"","титле":"Форум \\\"Појас и пут за међународну saradnju"","class":"media-element file-default"},"link_text":null}]]
Амбициозни план повезивања Истока и Запада подразумевао би изградњу брзих пруга, путева, аутопутева, мрежа за пренос и дистрибуцију енергије. Он би обухватао и „Морски пут свиле“ који би повезаивао Кину са Персијским заливом и Средоземним морем.
- Дух пута свиле је велико наслеђе цивилизације које доноси мир и повезује народе. Омогућава народима дуж њега да узајамно уче кроз размену искустава и знања, а доноси и корист кроз размену робе и људи - рекао је недавно кинески председник.
Наглашавајући да кинеска иницијатива има за циљ повезивање нација кроз инфраструктуру кинески председник је на одржаном Форуму назначио и пројекат железничке пруге између Србије и Мађарске. Кроз реализацију ове иницијативе од 2014. до 2016. године Кина је инвестирала 50 милијарди долара и отворила око 180.000 нових радних места.
Си Ђипинг сматра да нови пут свиле треба да буде пут високих етичких стандарда, те зе залаже за јачање борбе против корупције. Он је најавио да ће Кина и финансијски подржати такву иницијативу и у том смислу рекао и да ће на располагање ставити подршку у вредности од 60 милијарди јуана земљама у развоју преко међународних организација.
Најавио је и да ће Кина потписати са више од 30 земаља привредне споразуме и најавио да ће бити домаћин међународног увозног ЕКСПА 2018 године.
Он је на форуму обећао 124 милијарде долара за свој амбициозни план "Пут свиле", којим би се створио пут мира, инклузивности и слободне трговине и позвао "на напуштање старих модела заснованих на ривалитету и дипломатским играма".
Путиново обраћање у Пекингу: Подржавамо иницијативу у Кини, активно ћемо учествовати (ФОТО)
Где је ту Србија?
Економиста Љубомир Маџар сматра да је „Пут свиле“ - "пут" и да је велико питање да ли ће и када тај "пут" стићи до Србије.
- Ми смо веома далеко на том путу и може да се догоди да он не дође до нас. Уколико дође до Србије биће то веома добро за нас. Кина се води неким вишим политичким циљевима, али за Србију економски гледано то може бити добро – каже Маџар.
Досадашњу сарадњу Кине и Србије Маџар види као добре наговештаје за даље кораке.
- Веома је добро што је Србија што стицајем околности, што добрим одлукама власти добила тај призвук, односно статус кинеског пријатеља. Верујем да је добро и у будућности бити кинески пријатељ и да то пријатељство треба неговати“ - додаје Маџар.
ФОРУМ У КИНИ: Док је Вучић вечерао са светским моћницима салом се орило ТАМО ДАЛЕКО (ФОТО)
Од 2013. годне када је покренута ова иницијатива до данашњег дана пројекат „Нови пут свиле“ подржало је више од 100 земаља света.