RAJ NA ZEMLJI NA POLA SATA OD BEOGRADA: Smeštaj samo 20 evra, a PRELEPA PRIRODA I LEKOVITA VODA
Odmaralište za sve koji vole da uživaju u prirodi.
Obrenovačka Banja smeštena je na samom ulazu u Obrenovac, a nalazi se na samo pola sata od Beograda. Nekima i nije toliko poznato da se na samo pola sata od Beograda nalazi pravo lečilište, ali i odmaralište za sve koji vole da uživaju u prirodi.
Obrenovačka Banja nalazi se na 28 kilometara od Beograda. Ova banja postoji od 1898. godine, kada su sasvim slučajno otkrivene mineralne vode u Obrenovcu. Mineralno kupatilo izgrađeno je 1900. godine, a obnovljeno 1928. godine.
Nakon otkrivanja lekovite vode urađeno je i ispitivanje kojim je utvrđeno da je u pitanju lekovita sumporna voda koja je bogata natrijumom i sumporom. Doktor Marko Leko tada je uporedio vodu iz Obrenovačke banje sa vodom čuvene nemačke Banje Vajlbah i rezultati su bili odlični. On je utvrdio da je hemijski sastav sličan, ali i da voda iz Obrenovačke banje ima više sumpora od mnogih poznatijih banja u Evropi.
Cene smeštaja u Obrenovačkoj banji
Smeštaj u blizini Obrenovačke banje može se naći po pristojnim cenama. Cena prenoćišta u proseku iznosi oko 25 evra.
Novinari su pronašli jedan apartman u Obrenovcu u kom je prenoćište 20 evra. Radi se sada o jednosobnom apartmanu od 34 kvadrata. Nalazi se u centru Obrenovca. Apartman poseduje kuhinju, kupatilo, spavaću sobu, dnevnu sobu. Od dodatne opremljenosti ima parking i internet.
Drugi apartman koji smo pronašli nalazi se nedaleko od Obrenovačke Banje. Apartman ima 40 metara kvadratnih. Cena prenoćišta je 25 evra. Apartman poseduje terasu, parking, a u apartmanu je dostupan i internet.
Pronašli smo i nešto skuplji, ali i veći apartman u Obrenovcu. Nalazi se u centru Obrenovca, a njegova površina iznosi 92 kvadrata. Ima vrt, ali i terasu. Cena prenoćišta je 34 evra.
Zanimljivosti o Obrenovačkoj banji
Stari Obrenovac nekada imao je velike probleme sa pijaćom vodom, pa je tadašnji predsednik opštine pokrenuo inicijativu za kopanje artreškog bunara i umesto pijaće vode, potekla je voda koja zaudara na sumpor. Tada je već pomenuti hemičar Marko Leko uradio prve analize, posle kojih je ova voda promovisana kao alkalno-supomporovite vode.
Nakon što je uporedio hemijski sastav vode sa vodom iz čuvene nemačke banje, zabeležene su njegove reči: "Obrenovac je srećno mesto. Ovde će biti bolja banja nego od onih u Nemačkoj“.
Glavni sastojci vode su natrijum-bikarbonat i sumpor-vodonik. Mnoge poznate banje u Evropi imaju mnogo manje sumpora od Obrenovačke Banje.
Šta se leči u Obrenovačkoj banji
Institut za medicinsku hidrologiju i klimatologiju Medicinskog fakulteta u Beogradu 1956. godine postavio je sledeće indikacije koje se mogu lečiti u banji:
hronična reumatična oboljenja lokomotornog aparata
hronična ginekološka oboljenja
trovanje metalima
bolesti jetre i žučnih puteva
neuralgije
posledice osteoartikularnog traumatizma
Izvor: Srbija Danas/BizPortal/Stanko Stamneković/M.A.